آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

جیانلوکا ویالی، سرمربی سابق چلسی در سن ۵۸ سالگی درگذشت.

جیانلوکا ویالی، سرمربی سابق چلسی در سن ۵۸ سالگی در پی نبرد طولانی مدت با سرطان درگذشت.

مهاجم سابق آبی ها، یوونتوس، سمپدوریا و کرمونزه در روزهای بازی خود ۵۹ بازی ملی برای ایتالیا انجام داده بود.

پس از اعلام خبر درگذشت جانلوکا ویالی، مهاجم سابق یوونتوس و چلسی در سن ۵۸ سالگی، دنیای فوتبال بار دیگر در ماتم است.

پس از مرگ نابهنگام پله و سینیشا میهایلوویچ، یکی دیگر از اسطوره های این بازی متأسفانه نبرد طولانی مدت خود را با سرطان از دست داد.

ویالی برای دومین بار در سال ۲۰۲۱ به سرطان لوزالمعده مبتلا شد، در حالی که قبلاً در آوریل ۲۰۲۰ پس از ۱۷ ماه مبارزه با همین بیماری، آن را پشت سر گذاشته بود.

او هنوز در تابستان ۲۰۲۱ در فوتبال فعال بود و در کنار دوست صمیمی خود روبرتو مانچینی به عنوان رئیس هیئت کار می کرد؛ در حالی که ایتالیا در یورو ۲۰۲۰ افتخار کسب می کرد.

ویالی که در کرمونا متولد شد، دوران بازی خود را با تیم محلی کرمونز آغاز کرد و به آنها کمک کرد تا قبل از جلب توجه باشگاه‌های بالاتر از هرم فوتبال ایتالیا، به سری B صعود کنند.

سمپدوریا در سال ۱۹۸۴ با همکاری سازنده ای که با مانچینی به وجود آمد، به پتانسیل آشکار خود دست یافت و این زوج با نام مستعار «دوقلوهای گل» به عنوان قهرمانی تاریخی سری آ در فصل ۹۱-۱۹۹۰ الهام بخش شدند.

ویالی همچنین با سمپ سه جام ایتالیا و جام برندگان جام اروپا را به دست آورد، در حالی که به فینال جام ملت های اروپا ۱۹۹۲ رسید، پیش از انتقال رکورد ۱۲.۵ میلیون پوندی به یوونتوس.

یک تاج دیگر در سری آ، جام ایتالیا و جام یوفا در تورین فتح شد، اما نقطه برجسته بدون شک حضور چهار ساله با بیانکونری با شکست آژاکس در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۱۹۹۶ رقم خورد.

ویالی آبی ها را به جام لیگ و جام برندگان جام هدایت کرد و در سال ۱۹۹۹ با ۲۵۹ گل باشگاهی از ۶۷۳ بازی از بازی کنار رفت.

ویالی به عنوان سرمربی به چلسی کمک کرد تا در آخرین فینال که در ورزشگاه قدیمی ومبلی در سال ۲۰۰۰ بازی شد، قهرمان جام حذفی شود، اما تنها در پنج بازی در فصل ۰۱-۲۰۰۰ اخراج شد.

او در فصل ۲۰۰۱-۲۰۰۲ مدت کوتاهی را به عنوان سرمربی در واتفورد سپری کرد، اما پس از ترک ویکاریج رود، توجه خود را به متخصصان معطوف کرد.

در سطح بین المللی، ویالی ۵۹ بازی ملی برای ایتالیا انجام داد و ۱۶ گل به ثمر رساند. او در یورو ۸۸ در تیم تورنمنت قرار گرفت و در سال ۱۹۹۰ به ایتالیا در نیمه نهایی جام جهانی کمک کرد.

منبع:www.goal.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا