آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

مسیرهای احتمالی ایران در جام ملت‌ها؛ تخت گاز تا فینال!

ایران در صورتی که به عنوان تیم اول یا حتی سوم از گروهش صعود کند، مسیر نسبتا همواری تا فینال جام ملت‌های آسیا دارد.

نتیجه قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا، برای تیم ملی امیدوار کننده بود. ایران که دهه‌هاست می‌خواهد طلسم صعود به فینال و قهرمانی آسیا را بشکند با امارات، هنگ کنگ و فلسطین هم‌گروه شده و تا پایان نیمه نهایی با ژاپن، استرالیا و عربستان بازی نمی‌کند. اتفاقی که می‌تواند شانس تیم ملی برای فینالیست شدن را افزایش دهد. تنها حریف دشوار ایران تا فینال، کره جنوبی خواهد بود. تیمی که در سال‌های اخیر، ایران توانسته آمار خوبی مقابل آن‌ها داشته باشد. دوم شدن در مرحله گروهی البته، می‌تواند اوضاع را تغییر دهد و تیم ملی را به سمت دشوار جدول حذفی بفرستد.

 

تخت گاز تا فینال

ایران در صورت صدرنشینی در گروه، مرحله یک هشتم نهایی با تیم‌های سوم یکی از گروه‌های A، B و F روبرو می‌شود. لبنان، تاجیکستان، سوریه، هند، تایلند و قرقیزستان، تیم‌هایی هستند که احتمالا در این مرحله روبروی ایران قرار می‌گیرد. حریفانی که دردسر چندانی، برای تیم ملی نخواهند بود. ایران در مرحله یک چهارم نهایی، با برنده بازی صدرنشین گروه E و تیم دوم گروه D بازی می‌کند. سخت‌ترین بازی ایران تا فینال، همین مرحله است. کره جنوبی، بیشترین شانس را برای بازی با ایران دارد. حریف کره جنوبی در مرحله یک هشتم نهایی هم احتمالا، عراق خواهد بود. ایران در 8 بازی آخر خود با کره جنوبی، فقط یک باخت با دراگان اسکوچیچ داشته و 4 بازی پیاپی هم، توانسته این تیم را شکست دهد. بین تیم‌های بزرگ آسیا، آمار تیم ملی مقابل کره جنوبی در سال‌های اخیر، از سایر رقبا بهتر بوده است. در صورت پیروزی مقابل کره جنوبی، حریف ایران در بازی نیمه نهایی یکی از تیم‌های قطر، ازبکستان یا عمان خواهد بود. رقبایی که همگی، نسبت به ایران تیم‌های ضعیف‌تری محسوب می‌شوند. تیم ملی در فینال، باید منتظر صعود یکی از تیم‌های ژاپن، استرالیا و عربستان از سمت دیگر جدول باشد. صدرنشینی در گروه، مسیر نسبتا همواری برای تیم ملی تا فینال می‌سازد و کره جنوبی، تنها حریف جدی ایران است.

 

خطر لغزش

بازی با امارات، مهمترین بازی ایران در مرحله گروهی است. بازی که ایران، باید برای صدرنشینی در آن پیروز شود. در صورتی که تیم ملی مقابل امارات بلغزد و نتیجه را واگذار کند، شرایط سختی در انتظارش خواهد بود. قرار گرفتن در رتبه دوم گروه، ایران را به سمت دشوار جدول می‌برد. جایی که ژاپن، استرالیا و عربستان در آن حضور دارند. تیم ملی در صورت دوم شدن در گروه، ابتدا باید با یکی از تیم‌های چین یا لبنان بازی کند. سپس در مرحله یک چهارم نهایی، روبروی ژاپن قرار بگیرد. تیمی که دوره قبل جام ملت‌های آسیا، باعث حذف ایران از مسابقات شد. در صورت پیروزی در این بازی سخت هم، برنده مسابقه استرالیا و عربستان منتظر تیم ملی خواهد بود. دوم شدن ایران در گروهش، فقط مسیر کره جنوبی را برای فینالیست شدن هموار می‌کند.

 

سناریوی بعید

سوم شدن در این گروه، اتفاق بعیدی برای ایران خواهد بود. رخ دادن این اتفاق اما، از دوم شدن در گروه بهتر است! ایران به عنوان تیم سوم هم، در سمت آسان‌تر جدول قرار می‌‌گیرد و حتی تا نیمه نهایی، با کره جنوبی روبرو نمی‌شود. تیم ملی ابتدا با قطر یا چین بازی می‌کند، سپس باید یکی از تیم‌های عمان، ازبکستان یا سوریه را شکست دهد و در مرحله نیمه نهایی، حریف کره جنوبی خواهد بود. با هر سناریویی بجز دوم شدن در گروه، ایران فقط یک بازی سخت تا فینال جام ملت‌ها با کره جنوبی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا