آخرین مطلباخبارمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

جزئیات جدید از جنگ قدرت در بارسلونا؛ تمامیت‌طلبی دکو، بی‌خبری ژاوی

دکو به عنوان مدیر ورزشی جدید بارسا منصوب شده است.

باشگاه بارسلونا خبر منصوب شدن دکو، بازیکن سابق این تیم به عنوان مدیر ورزشی جدید را رسماً اعلام کرد و با تصریح در بیانیه رسمی باشگاه، متئو آلمانی در پایان پنجره تابستانی نقل و انتقالات امسال از نوکمپ خواهد رفت. این اما دومین بار در ۳ ماه گذشته است که خروج آلمانی از باشگاه اعلام می‌شود. بار نخست مسئولان باشگاه و خود آلمانی از تغییر تصمیم او برای خروج به مقصد استون ویلا سخن گفته بودند. بارسا اصرار دارد عزل و نصب‌های امروز در راستای تصمیم اولیه آلمانی برای استعفا بوده که اوایل ماه می گرفته شد و در پایان فصل نقل و انتقالات اجرایی خواهد شد. با این حال شنیده‌ها نشان می‌دهد تغییر مجدد تصمیم او به دلیل اتفاقات ماه‌های گذشته در بدنه مدیریتی باشگاه رخ داده.

 

دکو ماه‌ها در بارسا حضور داشته

شواهد نشان می‌دهد بازیکن برزیلی سابق تیم ملی پرتغال از مدت‌ها پیش به شکل فعال در تصمیم‌گیری‌های درونی بارسا حضور داشته اما انتصاب او تا امروز به شکل رسمی تأیید نشده بود. در بیانیه رسمی باشگاه آمده: «دکو وظیفه تنظیم فلسفه ورزشی باشگاه را به عهده خواهد داشت. او ترکیب تیم را با سرمربی و شیوه هدایت او هماهنگ خواهد کرد و ریاست بخش فوتبال را به عهده خواهد گرفت.» متن بیانیه رسمی تا اینجا قابل انتظار است اما در ادامه، لحن جملات تغییر می‌کند: «این همکاری در راستای بیانیه‌ای است که ۲ می منتشر شد و طی آن متئو آلمانی، مدیر فوتبالی تیم کناره‌گیری خود از اجرای وظایف پیشین را تأیید کرد. جدایی آلمانی البته در انتهای پنجره فعلی نقل و انتقالات رخ خواهد داد.» مرور مصاحبه‌های قبلی مسئولان تیم نشان می‌دهد خروج آلمانی با تغییر مکرر تصمیمات سران تیم رخ داده و در راستای بیانیه قبلی نیست.

 

ژاوی خبر نداشت

هنوز مشخص نیست آلمانی بعد از خروج از جایگاه مدیریت فوتبالی پست جدیدی در بارسلونا خواهد گرفت یا نه. با وجود اصرار بارسا بر این نکته که تغییری در تصمیمات پیشین رخ نداده، خروج آلمانی برای بسیاری از اعضای تیم غیرمنتظره بوده. منابع نزدیک به ژاوی هرناندز به اتلتیک گزارش داده‌اند سرمربی فعلی تیم از اعلام خبر خروج آلمانی بی‌اطلاع بوده؛ هرچند در ابتدای هفته از رسمی شدن حضور دکو به عنوان مدیر ورزشی خبردار شده.

گروه نرم افزاری ماهور

 

آلمانی می‌خواست بماند

مرور صحبت‌های آلمان نشان می‌دهد او به هیچ وقت احتمال خروج خود در کوتاه مدت را نمی‌داده. او بعد از منتفی شدن حضورش در استون ویلا، در مصاحبه با DAZN گفته بود: «استون ویلا یک پروژه ورزشی تأثیرگذار دارد و از حضور یکی از بهترین سرمربیان اروپا بهره‌مند است اما بعد از یک فرآیند حساب‌شده و فکرشده، تصمیم‌ گرفتم و متوجه شدم جای من اینجا در بارسلوناست. به شدت به این باشگاه که بزرگترین باشگاه جهان است، متعهد هستم. من می‌خواهم اینجا بمانم و رئیس هم می‌خواهد باشم. امیدوارم بتوانم مدتی طولانی در اینجا باقی بمانم.» امید، البته خیلی زود بر باد رفت. یک روز قبل از انتشار مصاحبه آلمانی، ژاوی از ماندن او ابراز خوشحالی کرده بود: «متئو به ما گفت می‌خواهد اینجا بماند. او یک شخص فوق‌العاده و سختکوش است.» در انتهای رقابت‌های فصل گذشته لالیگای اسپانیا، نوبت به خوان لاپورتا، رئیس باشگاه رسید که در مصاحبه با موندو دپورتیوو از تصمیم او برای ماندن در باشگاه سپاسگزاری کند. «من خیلی خوشحالم که او در باشگاه حضور خواهد داشت. آلمانی در ساخت تیم ما و آماده کردن آن برای رقابت بیشتر در هر فصل یک عنصر کلیدی است. آلمانی آرامش زیادی دارد و در جریان مذاکره خلق و خوی خود را از دست نمی‌دهد. می‌داند چگونه باید پافشاری کند و صبور باشد. او به شدت در این زمینه ماهر است.»

جنگ قدرت، عامل خروج آلمانی

در حالی که تازه ۲ ماه از صحبت‌های لاپورتا گذشته، چه چیزی باعث شد آلمانی بارسا را ترک کند؟ همه‌چیز به حضور دکو و ساختار جدیدی که بازیکن قدیمی در تیم ایجاد خواهد کرد، برمی‌گردد؛ ۲ پادشاهی که یکی از آنها باید با اقلیم کاتالونیا وداع می‌کرد. وقتی آلمانی در اواخر فصل گذشته از قصد خود برای خروج پرده برداشت، باشگاه به جست‌وجوی گزینه‌های جانشین رفت و لاپورتا اعتقاد داشت دکو بهترین گزینه است. با نقش‌ یافتن دکو در بارسا و در حالی که خروج آلمانی منتفی شده بود، یوردی کرویف ناچار شد تیم را ترک کند. کرویف در ۲ فصل اخیر، زوج آلمانی در مدیریت ورزشی به شمار می‌رفت و رابطه نزدیکی هم با ژاوی داشت. آلمانی قطعی کردن خرید بازیکنان جدید و تمدید قرارداد یاران فعلی را به عهده داشت و کرویف نظرات فنی و رویکرد ژاوی را به گوش بازیکنان می‌رساند و آنها را با فلسفه باشگاه تطبیق می‌داد.

انتهای ماه ژوئن کرویف رفت و لاپورتا قصد داشت دکو را به عنوان جایگزین او انتخاب کند، اما او آرمان‌های بزرگ‌تری در سر داشت.

 

دکو به دنبال قدرت مطلقه

زمانی که باشگاه فکر می‌کرد خروج آلمانی قطعی است، لاپورتا به دکو وعده داده بود او مسئولیت اصلی را در تصمیمات ورزشی تیم به عهده خواهد داشت. لاپورتا از دکو خواست حرفه خود به عنوان مدیر برنامه بازیکنان را رها کند. دکو تا آن زمان نقش واسطه را در نقل و انتقالات فراوانی به عهده گرفته بود و در شکست چلسی و رساندن رافینیا به نوکمپ در پنجره‌ تابستانی نقل و انتقالات سال گذشته نقشی عمده ایفا کرده بود. پایان همکاری دکو با سازمان D20 انتهای بهار امسال رسماً اعلام شد. از سوی دیگر کمتر از یک ماه بعد از اینکه آلمانی از قصدش برای خروج پرده برداشته بود، او در یک ضیافت ناهار خصوصی به لاپورتا گفت قصد دارد همچنان در باشگاه بماند؛ تصمیمی که با استقبال رئیس بارسا همراه شد اما دکو به این موضوع روی خوش نشان نداد. مدیر ورزشی جدید می‌خواست در فرایند تصمیمات ورزشی باشگاه نفر اصلی باشد. او تمام طول تابستان در سایه به فعالیت خود ادامه داد و نفوذ بیشتری در باشگاه به دست آورد؛ در حالی که اعتماد باشگاه به آلمانی به دلیل ماجرای خروج او به مقصد استون ویلا کاهش یافته بود. «دکو می‌خواست قدرت کامل را در اختیار داشته باشد.» این جمله را یکی از مسئولان بارسا گفته و احتمالاً بهترین تعبیر برای توجیه این حوادث غیرعادی در ساختار مدیریتی تیم است. دکو البته به هدف خود رسید و با پایان پنجره تابستانی نقل و انتقالات، قدرت مطلقه را در مدیریت ورزشی به دست خواهد آورد اما نکته اینجاست که آلمانی نقش عمده‌ای در مدیریت بحران‌ سال‌های اخیر بارسا داشت و قهرمانی بلوگرانا در رقابت‌های فصل گذشته لالیگا بدون تلاش‌های او تقریباً غیرممکن بود‌. دکو کار دشواری برای اثبات خود به عنوان جانشین آلمانی پیش رو خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا