آخرین مطلباسلایدرداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

حسرت‌های ادامه‌دار فوتبال ایران؛ المپیک، جام‌جهانی و…

با حذف تراژدیک تیم ملی امید ایران حسرت صعود ایران به المپیک پابرجا باقی‌ ماند.

فوتبال ایران از جمله قدرت‌های مطرح آسیا و تیمی قابل احترام در سطح جهان محسوب می‌شود ولی با این حال در تورنمنت‌های مختلف ناکامی‌های سریال‌واری دارد که به بهانه عدم توفیق در راهیابی به المپیک 2024 پاریس، این طلسم‌ها مرور شده است.

 

انتظاری که از نیم قرن عبور کرد

ایران 3 دوره متوالی درالمپیک شرکت کرد که آخرین آن 1976 بود. تیم ملی موفق به صعود المپیک 1980 مسکو هم شد ولی مسئولین وقت ورزش آن دوره از المپیک را تحریم کردند و تیم ملی به آن مسابقات اعزام نشد. این تحریم در دوره بعدی المپیک هم ادامه پیدا کرد. تیم ملی در ادوار بعدی المپیک حتی به صعود به این مسابقات نزدیک هم نشده و در انتخابی المپیک 2024 حتی به جمع ۱۶ تیم پایانی هم نرسید تا انتظار فوتبال ایران از ۵۰ سال هم عبور کند.

 

داستان مشابه در آسیا

تیم ملی ایران سابقه 3 قهرمانی در جام‌ملت‌های آسیا را دارد و یکی از پرافتخارترین تیم‌ها در عرصه این مسابقات محسوب می‌شود. تیم ملی آخرین‌بار در جام ملت‌های آسیا 1976 در تهران با ضربه کاشته تماشایی علی پروین بر کویت غلبه کرد و قهرمان آسیا شد. از آن موقع تیم ملی نه تنها هیچ وقت قهرمان آسیا نشده بلکه به فینال هم راه نیافته است. تیم ملی در این مدت 6 بار به نیمه‌نهایی رسیده ولی هرگز فینالیست نشده است. تیم ملی امیدوار است سرانجام این طلسم در دوره بعدی جام ملت‌های آسیا در قطر شکسته شود.

گروه نرم افزاری ماهور

 

۶ دوره حضور در جام‌جهانی و همچنان حسرت

تیم ملی ۶ دوره در جام‌جهانی شرکت کرده ولی هیچ وقت به مرحله حذفی صعود نکرده است. تیم ملی در آخرین دوره بیش از هر زمان دیگری به صعود به مرحله یک‌هشتم‌نهایی نزدیک شده بود و با یک تساوی هم می‌توانست از گروه صعود کند ولی برابر آمریکا تن به شکست داد. ایران در سال 2018 هم در دقایق پایانی فرصت طلایی را برابر پرتغال از دست داد و به مرحله بعد صعود نکرد.

 

تیم ملی در حالی تاکنون موفق به صعود به مرحله حذفی نشده که رقبای آسیایی ایران، نظیر کره‌جنوبی، کره شمالی، عربستان، ژاپن چندین بار تاکنون از این مرحله گروهی صعود کرده‌اند.

 

3 دهه بدون قهرمانی در باشگاه‌های آسیا

پاس آخرین تیم ایرانی است که در رقابت‌های باشگاهی در آسیا به قهرمانی رسید. این قهرمانی در فصل 93-1992 اتفاق افتاد و 30 سال است که هیچ تیم ایرانی در قله فوتبال آسیا قرار نگرفته است. پس از پاس، پرسپولیس 2 بار و استقلال و سپاهان و ذوب‌آهن یک‌بار به فینال آسیا راه یافته‌اند ولی موفق به فتح جام نشدند. ۳ نماینده ایران در این فصل از لیگ قهرمانان مصمم هستند که روند ناکامی تیم‌های ایرانی را در این مسابقات خاتمه دهند.

55 / 100

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا