آخرین مطلباخبارمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

سپاهان ۱-۰ استقلال؛ نکونام هم حریف مورایس نشد

طلایی‌پوشان اصفهانی در شب گلزنی رضا اسدی توانستند برنده بازی بزرگ هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران شوند.

حساس‌ترین تقابل هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران از راه رسید و تیم‌های سپاهان اصفهان و استقلال تهران برابر هم صف‌آرایی کردند؛ دو تیمی که در لیگ بیست‌وسوم شروع طوفانی داشتند و توانستند هر 6 امتیاز دو بازی ابتدایی خود را به‌دست آورند. سپاهان توانست در 2 بازی دشوار مقابل تراکتور تبریز و ذوب‌آهن به پیروزی برسد و به لطف گل زده بیشتر صدرنشین لیگ بیست‌وسوم شد و در نقطه مقابل هم آبی‌پوشان پایتخت موفق شدند برابر صنعت‌نفت آبادان و ملوان بندرانزلی جشن پیروزی بگیرند تا با 6 امتیاز تیم دوم جدول رده‌بندی باشند.

 

استقلال فصل گذشته در دیدارهای مستقیم مقابل سپاهان ناکام در کسب امتیاز بود و هر 2 مسابقه رفت‌وبرگشت با برتری طلایی‌پوشان اصفهانی خاتمه یافت. دو تیم برای حفظ موقعیت خود در بالای جدول نیاز مبرمی به کسب پیروزی داشتند و جواد نکونام و ژوزه مورایس در سومین رویارویی مستقیم‌شان به دنبال آن بودند تا بتوانند در قامت سرمربی برنده از زمین مسابقه خارج شوند؛ آن‌هم در شرایطی‌که نکونام و مورایس هر کدام فصل گذشته در قامت سرمربی تیم‌های فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان توانستند یکبار در دوئل رودررو برنده شوند.

 

ترکیب سپاهان 

پیام نیازمند، محمد دانشگر، نیلسون جونیور، رامین رضاییان، میلاد زکی‌پور، محمدجواد حسین‌نژاد (از دقیقه 80: سیاوش یزدانی)، محمد قربانی (از دقیقه (2+90): عرشیا سرشوق)، رضا اسدی، رضا شکاری (از دقیقه (2+90): کاوه رضایی)، فرشاد احمدزاده و شهریار مغانلو

گروه نرم افزاری ماهور

سرمربی: ژوزه مورایس

 

ترکیب استقلال 

حسین حسینی، روزبه چشمی، محمدحسین مرادمند، ایمان سلیمی، صالح حردانی (از دقیقه 76: آرمان رمضانی)، جعفر سلمانی، زبیر نیک‌نفس (از دقیقه 89: جعفر سلمانی)، مهدی مهدی‌پور (از دقیقه 89: پیمان بابایی)، آرش رضاوند، کوین یامگا و امیرارسلان مطهری (از دقیقه 76: مهرداد محمدی)

سرمربی: جواد نکونام

 

ژوزه مورایس با وجود شرایط روحی پیام نیازمند تصمیم گرفت تا به این دروازه‌بان باتجربه برای مسابقه امشب اعتماد کند و ترکیب سپاهان نسبت به دیدار گذشته مقابل ذوب‌آهن اصفهان که با برتری 2 گله طلایی‌پوشان به پایان رسید، تنها یک تغییر داشت و نیلسون جونیور جانشین هادی محمدی شد و چهره ویژه ترکیب این تیم هم محمدجواد حسین‌نژاد پدیده جوان سپاهان بود که بازهم مورد اعتماد مورایس قرار گرفت. در نقطه مقابل، جواد نکونام تصمیم به تغییر آرایش تیمش گرفت و با جانشین کردن ایمان سلیمی به جای جعفر سلمانی، تصمیم گرفت تا با آرایشی 3 دفاعه، ترکیب تیمش را برای دوئل با سپاهان چینش کند و در تصمیمی جالب‌توجه در خط حمله به زوج کوین یامگا و امیرارسلان مطهری اعتماد کرد.

دو تیم از ساعت 20 در شرایطی که بیش از 55 هزار تماشاگر در ورزشگاه نقش جهان اصفهان حضور داشتند، با قضاوت کوپال ناظمی کار خود را آغاز کردند. ناظمی بعد از قضاوت موفق در دیدار هفته نخست تیم‌های گل‌گهر سیرجان و فولاد خوزستان، مسئولیت قضاوت مسابقه امشب را عهده‌دار شد. در دقایق ابتدایی مسابقه، توپ بیشتر در میانه‌های زمین در گردش بود تا اینکه رفته‌رفته سپاهانی‌ها توانستند مالکیت توپ‌ومیدان را در اختیار خود بگیرند و به دنبال آن بودند تا روزنه‌ای به سوی دروازه استقلال پیدا کنند.

 

شاگردان ژوزه مورایس با وجود آنکه مالکیت توپ را در اختیار داشتند اما در خلق موقعیت گلزنی ناکام بودند و موقعیت جدی روی دروازه تیم‌ها در 30 دقیقه ابتدایی ایجاد نشد. لیزر انداختن هواداران سپاهان باعث ایجاد وقفه در نیمه نخست شد. بعد از آنکه بازی از سر گرفته شد، استقلالی‌ها توانستند روی غفلت خط دفاعی سپاهان صاحب موقعیت گلزنی شوند که ضربه یامگا با واکنش زیبای پیام نیازمند همراه شد تا دروازه سپاهان بسته بماند.

 

ایمان سلیمی که امشب اولین حضورش در ترکیب اصلی استقلال را تجربه می‌کرد، در دقیقه (3+45) با خطای هندی عجیب در محوطه جریمه آبی‌ها روی ارسال رامین رضاییان، باعث اعلام خطای پنالتی به سود سپاهان شد که در این لحظه، پرتاب نارنجک از سوی هواداران باعث مصدومیت یکی از عکاسان و وقفه در جریان بازی شد. بعد از شروع مجدد بازی، رضا اسدی پشت ضربه پنالتی به‌دست آمده برای سپاهان ایستاد که در وهله اول حسین حسینی موفق به مهار ضربه او شد اما در ریباند، اسدی توپ را در دقیقه (9+45) به گل تبدیل کرد تا طلایی‌پوشان اصفهانی با پیروزی به رختکن بروند.

 

استقلالی‌ها با توجه به شکست در نیمه نخست به دنبال آن بودند تا بتوانند در نیمه دوم جبران‌مافات کنند و به گل تساوی برسند. در دقیقه 52، پاس دیدنی کوین یامگا به امیرارسلان مطهری باعث خلق موقعیت گلزنی مناسبی برای شاگردان نکونام شد اما ضربه مطهری جایی در چارچوب دروازه سپاهان نداشت. در ادامه، شهریار مغانلو با ضربه‌ای آکروباتیک قصد داشت دروازه استقلال را باز کند که ضربه او با ایستادگی ایمان سلیمی همراه شد و برگشت داده شد.

 

آبی‌پوشان پایتخت در ادامه نمایش تهاجمی خود چند موقعیت خوب گلزنی دیگر را هم به‌دست آوردند که ابتدا محمدحسین مرادمند ناکام در گلزنی مجدد در دومین هفته پیاپی برای استقلال بود و موقعیت‌های بعدی را هم امیرارسلان مطهری از دست داد تا همچنان شاگردان نکونام در رسیدن به گل تساوی ناکام باشند. در دقیقه 69، رضا اسدی فرصت داشت تا دومین گل خود و تیمش را در مسابقه امشب به‌ثمر برساند که اشتباه نیلسون جونیور باعث شد تا توپ جایی در چارچوب دروازه استقلال نداشته باشد و به بیرون برود.

 

نکونام با توجه به ضعف خط حمله تیمش تصمیم گرفت تا آرمان رمضانی و مهرداد محمدی را به ترکیب تیمش اضافه کند تا سیمای ترکیب آبی‌ها تهاجمی‌تر شود. مهرداد محمدی در دقیقه 83 در محوطه جریمه سپاهان به دنبال خلق موقعیت گلزنی برای استقلال بود که توپ به شکلی مشکوک به‌دست سیاوش یزدانی برخورد کرد اما داور مسابقه اعتقادی به پنالتی نداشت که همین مسئله باعث اعتراض شدید کادرفنی استقلال شد و جواد نکونام از کوپال ناظمی اخطار گرفت. در ادامه بازی جنجالی امشب، فرشاد احمدزاده در دقیقه 85 دومین کارت زرد را هم از ناظمی دریافت کرد تا طلایی‌پوشان اصفهانی در دقایق پایانی مسابقه بازی را 10 نفره دنبال کنند.

 

مهرداد محمدی بار دیگر در دقیقه 87 روی دروازه سپاهان خطرآفرین شد که این‌بار هم پیام نیازمند سد راه گلزنی مهاجم استقلال شد تا برتری یک‌گله طلایی‌پوشان حفظ شود. شاگردان جواد نکونام در دقایق پایانی مسابقه با توجه به اینکه داور بازی، 7 دقیقه وقت تلف شده اعلام کرده بود، خیمه سنگینی روی دروازه سپاهانی زده بودند اما با این وجود، تلاش آن‌ها راه به جایی نبرد تا با تک گل رضا اسدی، سپاهان بتواند برنده بازی بزرگ هفته سوم شود؛ آن‌هم در شرایطی‌که در فصل گذشته هم طلایی‌پوشان اصفهانی با هدایت ژوزه مورایس در بازی رفت‌وبرگشت توانسته بودند مقابل استقلال با سرمربیگری ریکاردو ساپینتو به پیروزی برسند و حالا سرمربی پرتغالی توانست جواد نکونام را هم در قامت سرمربی استقلال شکست بدهد!

سپاهان با 3 امتیاز به‌دست آمده در مسابقه امشب، با 9 امتیاز صدرنشین جدول لیگ بیست‌وسوم باقی ماند و استقلال هم با 6 امتیاز در رتبه دوم جدول باقی ماند. البته که کسب امتیاز احتمالی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن و گل‌گهر سیرجان برابر نساجی مازندران می‌تواند باعث سقوط شاگردان نکونام به رتبه سوم و یا چهارم جدول شود. طلایی‌پوشان اصفهانی در چهارمین بازی‌شان در لیگ بیست‌وسوم، سه‌شنبه هفتم شهریورماه در تهران میهمان پیکان هستند و استقلال هم باید دوشنبه ششم شهریورماه در دیداری خانگی مقابل هم‌نام خوزستانی خود قرار گیرد. در ادامه دیدارهای هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران، از ساعتی پیش دوئل تیم‌های صنعت‌نفت آبادان و پیکان تهران در ورزشگاه تختی آبادان آغاز شده و در شب پایانی این رقابت‌ها، فردا (پنجشنبه) پرسپولیس در خانه مقابل ذوب‌آهن اصفهان قرار خواهد گرفت و نساجی مازندران هم در دیداری خانگی مقابل گل‌گهر سیرجان صف‌آرایی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا