آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

شطرنج تاکتیکی ناگلزمن و دلافوئنته؛ فینال واقعا زودرس!

بالاخره به دیدار جذاب آلمان اسپانیا رسیدیم اما نه در فینال!

با توجه به شرایط تیم‌های مدعی قبل از شروع جام خیلی از کارشناسان و تحلیلگران فوتبال اروپا پیش‌بینی می‌کردند آلمان و اسپانیا از مدعیان اصلی قهرمانی باشند و حتی جدال این دو تیم پرستاره را در فینال تورنمنت تصور می‌کردند اما قرعه‌ها کاری کردند این دیدار جذاب و هیجان‌انگیز را در یک‌چهارم نهایی شاهد باشیم. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط نابسامان سایر مدعیان از جمله انگلیس و فرانسه، این دیدار قهرمان یورو۲۴ را مشخص خواهد کرد و فاتح نبرد قدم بزرگی را در راه رسیدن به قهرمانی طی می‌کند.

 

شرایط ۲ تیم

پیش‌بینی می‌شد با توجه به سبک دفاعی و ضدحملات سریع گرجستان، دیدار مرحله یک‌هشتم نهایی ماتادورها مقابل این تیم دشوار باشد اما شاگردان لوئیس دلافوئنته فقط ۴۰ دقیقه سختی کشیدند و بعد از زدن گل تساوی توسط رودری با آرامش و اطمینان خاطر جریان بازی را به دست گرفتند و در نیمه دوم به راحتی ۳ گل دیگر وارد دروازه گیورگی مامارداشویلی کردند تا نشان دهند عزم‌شان برای قهرمانی جزم است. در فضای رسانه‌ای فوتبال اسپانیا هم تعریف و تحسین‌ها از این تیم جوان بالا گرفته و کارشناسان این تیم را با تیم ۲۰۱۲ لاروخا که توانست با اقتدار قهرمان یورو شود، مقایسه می‌کنند. دلافوئنته در تعریف از شاگردانش کم نگذاشته و بارها در مصاحبه‌هایش اعلام کرده این نسل فوتبال اسپانیا از لحاظ سواد تاکتیکی بهترین نسل فوتبال کشورش تلقی می‌شود. در اردوی ژرمن‌ها اما همه چیز گل و بلبل نیست. با اینکه آنها بدون شکست به مرحله یک‌چهارم نهایی رسیده‌اند اما در ۲ بازی آخر مقابل سوئیس و دانمارک در فاز دفاعی متزلزل ظاهر شده‌اند و شاید اگر اتفاقات فوتبالی به نفع تیم ناگلزمن رقم نمی‌خورد آنها اکنون حذف شده بزرگ جام لقب گرفته بودند. خبر خوش برای یولیان ناگلزمن تمام شدن محرومیت جاناتان تاه است. نبود او در بازی مرحله قبل حس شد و اگر راسموس هویلوند قدر اشتباه جانشین او یعنی نیکو اشلوتبرگ را می‌دانست، شرایط بازی خیلی فرق می‌کرد. حالا اما سرمربی جوان مانشافت می‌تواند از زوج مورد علاقه‌اش یعنی رودیگر و تاه در بازی مقابل اسپانیا بهره ببرد.

 

شطرنج تاکتیکی

این ۲ تیم به نوعی بدترین حریف برای یکدیگر به شمار می‌روند چراکه در توانایی‌های بخصوصی دارند که دقیقا نقطه ضعف تیم مقابل است و باید دید کدام سرمربی میتواند نقطه ضعف تیم خودش را پوشش بدهد و از نقطه ضعف حریف بهره ببرد. آلمان نسخه یولیان ناگلزمن در این تورنمنت نشان داده مقابل تیم‌هایی که عقب بازی و دفاع فشرده‌ای ارائه کنند با بازیسازی تونی کروس از عقب زمین، فرارهای پشت دفاع ایلکای گوندوغان و کارهای ترکیبی زوج جمال موسیالا و فلورین ورتز بالاخره قفل دفاعی حریف را باز می‌کند و به هدف خودش می‌رسد. اما در مقابل تیم‌هایی با سبک بازی پرس از بالا ، اگر تونی کروس یارگیری شود و از کار بیفتد به مشکل جدی خواهد کرد و توپ‌هایی را لو می‌دهد که منجر به حمله سریع حریف می‌شود. سوئیس و دانمارک با همین سیستم پرسینگ پرفشار توانستند سیستم ایجاد موقعیت آلمان را خنثی کنند تا ناگلزمن مجبور شود برنامه تیمش را تغییر دهد و سراغ ارسال از کناره‌ها برود. در طرف مقابل اسپانیا نشان داده بهترین تیم تورنمنت از لحاظ پرسینگ است و بازیکنان جوان ماتادورها از دقیقه اول با انرژی‌، خط دفاع و هافبک حریف را پرس می‌کنند تا هم اجازه بازیسازی به رقیب ندهند و هم با توپ‌گیری امکان حمله سریع داشته باشند.

گروه نرم افزاری ماهور

اما اسپانیا هم در بازی مقابل گرجستان نشان داد در فاز انتقال منفی ضعف دارد و اگر یاران خویچا کوارتسخلیا کمی باتجربه‌تر بودند می‌توانستند بیشتر از یک‌ بار دروازه اونای سیمون را باز کنند. بدشانسی ماتادورها اینجاست که اتفاقا تیم یولیان ناگلزمن استاد طراحی ضدحملات نام دارد و هر موقع تیم حریف بالا آمده تا گل خورده‌اش را جبران کند با بازیکنان سرعتی خط حمله مانشافت، تنبیه شده است. نمونه این ضدحملات را در دیدار مقابل دانمارک شاهد بودیم و اگر درخشش کسپر اشمایکل شکل نمی‌گرفت این ضدحملات به گل تبدیل می‌شد. با توجه به این گفته‌ها به نظر نمی‌رسد دلافوئنته سبک بازی تیمش را تغییر دهد و پیش‌بینی می‌شود آنها پرس پرفشار خود را داشته باشند اما به احتمال زیاد ناگلزمن این ریسک را نمی‌کند که در تله پرس ماتادورها گیر بیفتد و با تغییر سبک بازی تیمش به بازی مستقیم و تمرکز بیشتر بر ارسال از جناح چپ با داوید رام سعی در باز کردن گره بازی خواهد داشت.

 

فرصت‌سوزی و فرصت‌طلبی

درست است تیم جوان اسپانیا فوق‌العاده جذاب و پرشور بازی می‌کند اما به دلیل کم تجربگی، میزان خراب کردن موقعیت‌های آنها بالاست و در چنین بازی‌های حساسی به طور معمول موقعیت‌های انگشت شماری به دست می‌آید و اگر این فرصت‌ها از دست برود، تیم حریف شما را تنبیه خواهد کرد؛ مخصوصا اگر حریف‌تان آلمان باشد و از کمترین شانس‌ها حداکثر استفاده را ببرد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا