آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

صندلی پاتر روی پوست موز؛ اولتیماتوم برای مرد ناکام استمفوردبریج

سران چلسی در حال بررسی گزینه اخراج سرمربی خود هستند.

«برای بهبود یافتن باید تغییر کنی و برای عالی بودن باید خیلی تغییر کنی»! این جمله از وینستون چرچیل تا همیشه تاریخ برای انگلیسی‌ها الهام‌بخش خواهد بود.

 

او کسی بود که کشورش را از آتش جنگ جهانی و هجوم نازی‌ها به سلامت عبور داد و با اتکا به همین دستاورد، اهالی انگلیس، جملات چرچیل را که نمودی بیرونی از اندیشه او هستند و بی‌شباهت به جملات فیلسوف‌ها هم نیست، سرمشق و الگوی خود قرار می‌دهند. با این وجود شاید برداشت‌ها از جملات وینستون چرچیل مانند هم نباشد و تفاسیر متعددی از گفته‌های او منجر به نتایج متفاوت شود. گراهام پاتر برای بهبود یافتن به فکر تغییر بود و برای عالی بودن می‌خواست خیلی تغییر کند اما او به جای تغییر خودش، تیمش را خیلی تغییر داد. انتظارات، شرایط، سبک کار و همه ریز و درشت دنیای جدید گراهام پاتر در میانه روزهای خوب او در برایتون تغییر کردند و شاید تنها پدیده‌ای که موفق به تغییر و سازگاری با شرایط جدید نشد، خود سرمربی کنونی آبی‌های لندن است. پاتر شاید از کسانی بود که تفسیر نادرستی از جمله چرچیل را داشتند و نتیجه این تفسیر نادرست، اولتیماتوم سران چلسی به سرمربی این باشگاه به خاطر کسب نتایج ضعیف است.

 

وضعیت فوق العاده در استمفوردبریج 

یک برد در ۱۱ بازی اخیر، ۳ باخت در ۳ بازی مهم آخر تیم، فقط یک گل زده در ۶ بازی پایانی چلسی و جا افتادن در رده دهم جدول رده‌بندی لیگ برتر انگلیس، شاید نه فقط مالکان کم‌صبر چلسی بلکه هر مالک و مدیر باشگاهی را به فکر تغییر سرمربی بیندازد. چلسی حتی مقابل ساوتهمپتون قعر جدولی هم شکست خورد تا معلوم شود مشکل این تیم برخورد کردن به منچسترسیتی در رقابت‌های مختلف نیست. آنها لیگ قهرمانان اروپا را هم در معرض از دست رفتن می‌بینند و در تمام بازی‌های خود منتظر رقم خوردن یک شکست دیگر هستند. وضعیت در جمع آبی‌های لندن از بحران گذشته و چلسی در شرایط فوق‌العاده قرار گرفته است. شیرهای لندنی این روزها توانایی درندگی خود را به کلی فراموش کرده‌اند و توسط ریز و درشت رقبا دریده می‌شوند. از تاد بولی حتی انتظار کمتری برای فرصت دادن به پاتر داشتیم و با روحیه‌ای که از او می‌شناسیم تا همین جا هم خویشتنداری قابل قبولی ارائه کرده است. باشگاه او تقریبا قید حضور در لیگ قهرمانان اروپای فصل بعد را زده و فقط به معجزه در لیگ قهرمانان اروپا فکر می‌کند. تاد بولی قصد داشت با صدها میلیون پوند زمستان را برای آبی‌ها گرم کند اما شرایط فعلی، سردترین زمستان سال‌های اخیر را برای تیم سابق رومن آبرامویج رقم می‌زند. در چنین شرایطی ساده‌ترین کار برای فرو نشاندن آتش خشم هواداران، انداختن مشکلات بر گردن سرمربی است و گراهام پاتر بازنده اصلی وضعیت حاکم بر باشگاهش نام می‌گیرد. چلسی برای بهبود یافتن باید مطابق گفته چرچیل تغییر کند و خبرهایی از تغییر احتمالی هم از این باشگاه به بیرون درز کرده، مبنی بر اینکه سرمربی آبی‌ها با اولتیماتوم مواجه شده و اگر نتایج لازم را کسب نکند، باید استمفوردبریج را ترک کند. شاید برداشت مالکان و سران چلسی از تفسیر پاتر نسبت به جمله چرچیل درباره تغییر درست‌تر از آب در بیاید.

گراهام پاتر ؛ بازنده تصمیم اشتباه 

مرد جوان عرصه سرمربیگری یک روز خوب را در ورزشگاه آمکس با برتری تیم مترقی‌اش می‌گذارند. او سرخوش از موفقیت تیمش، نشریات روز را رصد می‌کرد و به مقایسه خودش با بزرگ‌ترین سرمربی‌ها و معیارهای موفقیتش که توسط کارشناسان فوتبالی نوشته می شد، مشغول بود. شایعه جذاب جانشینی گرت ساوت‌گیت، خیال ماجراجویش را قلقلک می‌داد و برای ادامه ماجراجویی پیش از اینها به فکر تغییر افتاده بود. پاتر تغییر را در تغییر جایگاه جستجو می‌کرد. در این بین چلسی از راه رسید و با اخراج توماس توخل تبدیل به اصلی‌ترین گزینه پاتر برای ادامه کارش شد. مرد جوان انگلیسی آنقدر از این رشد جایگاه کاری سرخوش بود که حتی به خطرات چنین شغلی هم فکر نکرد. جملات او در اولین روز بازدیدش از تالار مشاهیر باشگاه چلسی کاملا گویای لذتی است که با ورود به یک باشگاه بزرگ نصیبش می شد. این لذت‌ها اما دوام چندانی پیدا نکردند و طولی نکشید که گراهام پاتر فهمید مسیر تغییر را اشتباهی طی کرده است. شاید او در وهله اول باید خودش را تغییر می‌داد و آماده پذیرش تیمی مانند چلسی می شد و در مرحله بعدی به کار در مجموعه‌ای بزرگ‌تر و با سرمایه‌ای گزاف می‌اندیشید. با همه این احوال آب رفته به جوی سوابق گراهام پاتر باز نمی‌گردد و او اکنون باید به فکر راهی برای بهبود شرایط خود باشد. پاتر برای بهبود یافتن باید تغییر کند و برای عالی بودن باید خیلی تغییر کند. این تغییر البته باید در نتایج روزهای آینده چلسی انعکاس پیدا کند و در غیر این صورت سرنوشت تلخ اخراج خواهد بود که تغییر شرایط را برای پاتر رقم می‌زند.

 

از توخل چه خبر ؟ 

او احتمالا از پر و پا قرص‌ترین بیننده‌های بازی‌های اخیر چلسی باشد. مرد قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شاید این روزها و هفته‌ها در خانه‌اش در کنار یک نوشیدنی ملایم و با لبخند، سران باشگاه لندنی را بخاطر بی‌مهری‌شان نسبت به خودش سرزنش می‌کند. البته لبخند او معنی دیگری هم دارد و شاید مخاطب دیگر این لبخندها شخص گراهام پاتر و جانشین مرد آلمانی در چلسی نام بگیرد. او با لبخندش به پاتر می‌گوید؛ دیدی به این آسانی‌ هم نیست؟ جایگاه‌های بزرگ، مردان بزرگ را می‌طلبند! در کنار حال و روز توخل باید از حال و روز تاد بولی و دار و دسته‌اش هم نسبت به او گفت. آنها احتمالا بارها و بارها به اشتباه بزرگ اخراج سرمربی بزرگ خود پی برده‌اند و با هر شکست چلسی به این فکر می‌کنند که شاید اگر توخل را داشتیم، این مسابقه را برده بودیم. کار کردن با ستاره‌های متعدد و گران‌قیمت، تبحری می‌خواهد که توخل به خاطر سابقه حضور در پاری سن‌ژرمن با آن آشنا بود و این سابقه در زمره تجربیات پاتر نمی‌گنجد. سرمربی فعلی آبی‌ها در بهترین حالت ممکن ستاره‌هایی داشت که مجبور بود آنها را از دست بدهد و به جانشین فکر کند اما اکنون ستاره‌هایی را در ترکیب می‌بیند که برای جابه‌جایی‌شان صدها میلیون پوند خرج روی دست باشگاه قرار گرفته و مجبور است به همه آنها بازی بدهد و روی بهره بردن هر چه بیشتر از آنها فکر کند. حال توخل لبخندی به عمق اخم‌های پاتر را تداعی می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا