آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

فدراسیون فوتبال، سپاهان را نقره‌داغ کرد؛ کسر ۴ امتیاز و ۴۰ میلیارد تومان جریمه نقدی!

حکم پرونده جنجالی شکایت 4 باشگاه به همراه کارگروه ناظر بر قراردادها از باشگاه سپاهان اصفهان صادر شد.

ساختمان فدراسیون فوتبال عصر روز سه‌شنبه میزبان برگزاری جلسه کمیته انضباطی بود؛ جلسه‌ای که یکی از مهم‌ترین جلسات در تاریخ لیگ برتر به شمار می‌رفت. باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتور تبریز و پیکان تهران در کنار کارگروه ناظر بر قراردادها از روند فعالیت باشگاه سپاهان در بازار نقل‌وانتقالات تابستانه شکایت کرده بودند. در این میان اتهامات مختلفی از جمله عبور از سقف بودجه، امضای قرارداد ارزی، امضای قرارداد با ارقام نامتعارف و توافقات جنجالی برای افزایش بی‌سابقه رقم قرارداد در سال دوم به باشگاه سپاهان وارد بود که طرفین دعوا عصر روز سه‌شنبه در جلسه کمیته انضباطی شرکت کردند.

 

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بعد از برگزاری جلسه مدعی شد که خبری از تغییر نتایج مسابقات لیگ برتر نیست و 3 بر صفر شدن نتایج 4 بازی ابتدایی سپاهان در لیگ بیست‌وسوم منتفی است. در این میان، از عصر روز سه‌شنبه گمانه‌زنی‌ها در فضای مجازی برای صدور رأی کمیته انضباطی اوج گرفت و در فاصله حدود 6 ساعت بعد از برگزاری جلسه جنجالی با حضور مدیران‌عامل باشگاه‌های شاکی (به جز پرسپولیس)، قضات کمیته انضباطی رأی پرونده جنجالی را صادر کردند.

 

5 تخلف جنجالی سپاهانی‌ها با کسر 4 امتیاز!

سایت فدراسیون فوتبال دقایقی قبل رأی جنجالی را منتشر کرد که ابعاد گسترده تخلفات باشگاه سپاهان در رأی صادره از سوی کمیته انضباطی تشریح شده است؛ به‌طوری‌که در شرح تخلفات باشگاه سپاهان پیرامون عقد قرارداد با رضا اسدی، پیام نیازمند، هادی محمدی، رضا شکاری، کاوه رضایی و احسان پهلوان در رأی صادره آمده است:

گروه نرم افزاری ماهور

 

1. منوط ساختن مبلغ قرارداد دو بازیکن به تغییرات ارزی

2. برعهده گرفتن پرداخت مالیات بازیکنان

3. افزایش رقم قراردادها در فصل آتی به بیش از ۲۵% مقرر (با این توضیح که مجموع رقم قراردادی 6 نفر بازیکن موصوف در فصل آتی بدون لحاظ آپشن بالغ بر 2300 میلیارد ریال معادل 230 میلیارد تومان می‌باشد)

4 – تقبل پرداخت هزینه کارگزاری تمامی شش فقره قرارداد (به عنوان نمونه به تعهد پرداخت مبلغ ۱۷۰ میلیارد ریال از قرارداد احدی از بازیکنان توسط باشگاه در فصل آتی به کارگزار ایشان می‌توان اشاره نمود)

5 – تغییر مفاد بند ۲۸ دستورالعمل در تمامی قراردادها

 

با لحاظ اینکه اقدامات صورت گرفته برخلاف موضوع و هدف دستورالعمل‌های مصوب مورد گزارش که به منظور ایجاد حسن عملکرد مالی در لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران و نیز ایجاد فضای رقابتی برابر وضع شده‌اند می‌باشد و نظر به اینکه رفتار مورد گزارش از مصادیق سوء استفاده از حق محسوب می‌گردد، در نتیجه تخلفات انتسابی محرز و مسلم تشخیص و بر همین اساس مستند به مواد ۵۱ و ۱۱۷ از مقررات انضباطی مصوب ۱۳۹۷ فدراسیون فوتبال و به لحاظ تعدد تخلفات ارتکابی با رعایت بندهای ۱ و ۳ از ماده ۹۱ مقررات موصوف، باشگاه سپاهان علاوه بر کسر ۴ امتیاز در فصل جاری مسابقات به پرداخت مبلغ 400 میلیارد ریال (40 میلیارد تومان) جریمه نقدی و همچنین اصلاح قراردادهای ۶ بازیکن مورد گزارش مطابق با مفاد دستورالعمل‌های مذکور محکوم می‌گردد.

بازیکنان تا قراردادها اصلاح نشود، حق بازی ندارند!

کمیته انضباطی در ادامه رأی خود در واکنش به اصلاح قرارداد بازیکنان مذکور توضیح داده است: «بدیهی است در صورت عدم اصلاح قراردادها ، استفاده از بازیکنان مورد گزارش توسط باشگاه مجاز نخواهد بود». در ادامه حکم صادره نسبت به قرارداد ژوزه مورایس هم واکنش نشان داده شده است؛ به‌طوری‌که در قرارداد این سرمربی، از نظر کمیته انضباطی دارای تخلف نبوده است. در ادامه حکم کمیته انضباطی آمده: «در خصوص گزارش کارگروه علیه باشگاه سپاهان مبنی بر نقض مفاد دستورالعمل در خصوص قرارداد منعقده با سرمربی باشگاه نیز به لحاظ انعقاد قرارداد موضوع گزارش قبل از تاریخ تصویب دستورالعمل مورد نظر مستند به ماده 95 مقررات انضباطی حکم بر برائت صادر می‌گردد».

 

سپاهانی‌ها البته برای تغییر رأی صادره فرصت اعتراض به کمیته استیناف را دارند. در بخش پایانی رأی صادره از سوی کمیته انضباطی در این‌باره توضیح داده شده: «رای صادره صرفاً در خصوص جریمه تعیینی غیر قابل اجرا بوده و تماماً ظرف مدت یک هفته از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی نزد کمیته استیناف خواهد بود».

 

طلایی‌پوشان اصفهانی با توجه به کسر امتیاز انجام شده، با 8 امتیاز و تفاضل 7+ به رتبه چهارم جدول سقوط کردند و بالاتر از گل‌گهر سیرجان در این جایگاه قرار گرفتند. براساس جدول جدید لیگ برتر، پرسپولیس با 10 امتیاز صدرنشین است و تیم‌های استقلال تهران و آلومینیوم اراک هم با 9 امتیاز در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

61 / 100

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا