آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

فرآیند انتخاب اسلوت به عنوان جانشین کلوپ؛ کسی مثل تو نشد!

با در نظر گرفتن برخی موارد در نهایت آرنه اسلوت برای مربیگری لیورپول انتخاب شد.

به نظر می‌رسد لیورپول بالاخره فرد مناسبی برای جایگزینی یورگن کلوپ پیدا کرده باشد و این تیم با آرنه اسلوت، سرمربی 45 ساله تیم فاینورد هلند، به توافق رسیده تا این مرد هلندی به مدت ۲ سال، سکان هدایت لیورپول را بر عهده بگیرد. لیورپول با هدایت کلوپ، بار دیگر به یکی از قدرتمندترین تیم‌های جهان تبدیل شده بود و اکنون به دنبال سرمربی بزرگی برای جایگزینی او نرفته و با فردی به توافق رسیده که برخی از هواداران حتی نام او را نشنیده بودند. کلوپ وقتی 8 سال و نیم پیش به لیورپول پیوست با کسب چند عنوان قهرمانی در بوندس‌لیگا و رسیدن به فینال رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، یکی از مربیان نخبه جهان محسوب می‌شد اما اسلوت در خارج از لیگ هلند موفقیتی نداشته و تنها ۶ بازی در لیگ قهرمانان اروپا به عنوان سرمربی حاضر بوده. بنابراین اکنون چند سوال در ذهن فوتبالدوستان به وجود آمده است. در ادامه برخی از این سوالات را مرور می‌کنیم.

 

از بین این همه سرمربی، چرا آرنه اسلوت؟

مایکل ادواردز، مدیر ورزشی باشگاه که در شکل‌گیری لیورپول یک دهه اخیر نقش مهمی داشت، بازگشته و ویل اسپیرمن، مدیر تحقیقات باشگاه، دارای مدرک دکترا از دانشگاه هاروارد است و پیش از این به کشف «ذره خدا» کمک کرده بود و اکنون برای کشف اینکه چه کسی می‌تواند شایستگی هدایت لیورپول را داشته باشد، آورده شده. در واقع فرآیند به خدمت گرفتن مربی توسط لیورپول، براساس داده‌ها و هدفمندتر از هر باشگاه دیگری است. آن‌ها بر خلاف بسیاری از باشگاه‌های دیگر، می‌دانند چه انتظاری از سرمربی دارند و همچنین خواسته‌های سرمربی را می‌سنجند. به همین دلیل پس از جدایی کلوپ به دنبال اسلوت رفتند و هیچ کس تصور نمی‌کرد او، سرمربی بعدی لیورپول باشد.

 

معیار لیورپول برای انتخاب اسلوت چه بود؟

بر اساس آنچه دیده شده به نظر می‌رسد لیورپول خواستار جذب فردی یا توانایی تداوم مسیر کلوپ است. سبک تاکتیکی غالب در بالاترین سطح فوتبال دنیا در یک کلمه خلاصه می‌شود؛ کنترل. سرمربیانی مانند پپ گواردیولا از منچسترسیتی و میکل آرتتا از آرسنال، تیم‌های خود را به گونه‌ای چیدمان می‌کنند که خطر را در ۲ سمت زمین کاهش بدهند. آن‌ها با مدافعان بیشتری نسبت به 10 سال گذشته بازی می‌کنند و بازی‌هایشان به طور فزاینده‌ای دارای مالکیت کمتری بوده و بازیکنان در هنگام در اختیار گرفتن توپ، رویه محافظه‌کارانه را در پیش می‎‌گیرند. اکنون لیورپول تصمیم دارد برای پیروزی در بازی‌ها در دراز مدت، ریسک کرده و با به خدمت گرفتن اسلوت، این کار را انجام داده. نظر آن‌ها این است؛ «ما بازیکنان بهتری نسبت به شما داریم و می‌خواهیم با ایجاد آشفتگی در طول بازی، موقعیت را برای مهاجمان فراهم کنیم.»

گروه نرم افزاری ماهور

 

البته تیم حریف چنین موقعیت‌هایی به دست خواهد آورد اما لیورپول مطمئن است مدافعان بهتری نسبت به حریف در اختیار دارد.

 

در اینجا نموداری آورده شده است که تعداد پاس‌های هر تیم در لیگ برتر با میزان مالکیت هر تیم در آن بازی، مقایسه شده است:

لیورپول از هر تیم دیگری هجومی‌تر و موثرتر کار کرده است، با این وجود می‌بینید منچسترسیتی، آرسنال، تاتنهام و چلسی در پرس موثرتر کار کرده‌اند. همچنین تنها ۲ تیم یعنی اورتون و بورنموث، نسبت به لیورپول، بیشترین مالکیت را در اختیار داشته‌اند. به عبارت دیگر، لیورپول با توپ (با پاس‌های کم) و بدون توپ (با درصد مالکیت زیاد)، هجومی‌تر بوده است. چه تیم دیگری اینگونه بازی می‌کند؟ فاینورد آرنه اسلوت.

 

آیا فاینورد نتایج خوبی کسب کرده است؟

در اینجا نحوه رقابت فاینورد با سایر تیم‌های لیگ هلند، بر اساس تفاضل گل در هر بازی از زمانی که اسلوت هدایت آن‌ها را در سال 2021 بر عهده گرفت، آورده شده است.

تیم فاینورد از نظر امتیاز و تفاضل گل، در رده دوم قرار داد.

چه چیز درباره اسلوت جالب توجه است؟

در واقع کیفیت یک تیم با کیفیت مربی تیم، رابطه مستقیمی ندارد. وظیفه یک سرمربی باکیفیت، مدیریت درست بازیکنان است. مربی فقط می‌تواند از بازیکنانی در دسترس استفاده کند و کیفیت یک تیم در درجه اول اول، به بازیکنان بستگی دارد. در این مورد، سطح کیفیت بازیکنان لیورپول از فاینورد بالاتر است.

 

همچنین اسلوت در سال‌های اخیر، فاینورد را به یکی از بهترین تیم‌های هلند تبدیل کرده و سومین تیم ثروتمند لیگ هلند محسوب می‌شود و بر اساس برآوردهای مالی صورت گرفته در لیگ هلند، تنها دستمزد ۲ تیم آژاکس و آیندهوون، از فاینورد بیشتر بوده است. این هم نشان می‌دهد او توان جنگیدن با تیم‌های ثروتمند را دارد و گزینه مناسبی برای لیورپول خواهد بود.

 

سوابق اسلوت پیش از فاینورد

پیش از پیوستن به فاینورد، در فصل 2020-2019، اسلوت هدایت آلکمار، چهارمین تیم ثروتمند هلند را بر عهده داشت. فصل به دلیل همه گیری کووید بعد از 25 بازی ناتمام ماند، با این وجود تیم اسلوت با 56 امتیاز و هم‌امتیاز با آژاکس در صدر جدول حضور داشت و پس از آن به فاینورد پیوست و در ۲ تیم، آنچه انتظار می‌رفت را ارائه کرد.

 

آیا اسلوت گزینه مناسبی است؟

برای انتخاب سرمربی، از اعداد و ارقام بسیاری استفاده خواهد شد، با این وجود باید موارد دیگری همچون شخصیت، سبک رهبری، انعطاف‌پذیری تاکتیک، نگرش نسبت به بازیکنان جوان و خلق و خو و بسیاری موارد دیگر را نیز در نظر داشت. تا وقتی سرمربی هدایت تیم را بر عهده نگیرد، نمی‌توان همه این موارد را به درستی درک کرد و به همین دلیل پیدا کردن مربی مناسب، کار بسیار دشواری است. با این وجود لیورپول به دنبال یک مربی در چارچوب ساختارهایش است، نه خارج از آن و اسلوت نقشی به عنوان سرمربی ایفا خواهد کرد، نه مدیر. در واقع مایکل ادواردز، نقش مدیریت را بر عهده دارد. این موضوع در هلند رایج بوده و در چنین تیم‌هایی، مربی نقشی جزئی در تصمیم‌گیری بخصوص برای خرید یا فروش بازیکن ایفا خواهد کرد.

 

آیا اسلوت همانند کلوپ خواهد بود؟

در فصل 2015-2014، دورتموند تیم بدشانسی بود چون با وجود اینکه از لحاظ آمار و ارقام در رده دوم قرار داشت، اما فصل را در رده هفتم به انتها رساند. به نظر می‌رسید کلوپ از مبارزه با بایرن مونیخ خسته و روش‌های او موجب فرسودگی باشگاه شده بود اما در واقع توپ‌ها وارد دروازه نمی‌شدند. او در پائیز 2015 به لیورپول پیوست و به یکی از بهترین سرمربیان جهان تبدیل شد. کلوپ به محبوبیت سبک پرسینگ بالا کمک کرد. اکنون در سال 2024، نام چند مربی مشغول به کار در ذهن تداعی می‌شود که قادرند در بالاترین سطح فوتبال اروپا، همه جام‌های ممکن را کسب کنند و نام کلوپ در کنار گواردیولا و آنچلوتی، یکی از این نام‌هاست. استخدام سرمربی در سال 2024، ریسک زیادی در بر خواهد داشت و حضور اسلوت در لیورپول همین شرایط را دارد. با وجود اینکه او کاریزماتیک است، کنجکاوی زیادی دارد و پذیرای ایده‌های جدید می‌شود و همچنین ۲ تیم مجزا را با هزینه‌ای اندک، بهبود بخشیده اما آمدن از فاینورد در لیگ هلند به لیورپول در لیگ برتر انگلیس، جهش بزرگی برای این سرمربی خواهد بود. مربیان هلندی اندک در هدایت یکی از ۵ تیم بزرگ لیگ برتر، موفقیت چشمگیری به دست آورده‌اند. به عنوان مثال اریک تن‌هاخ در آژاکس موفقیت زیادی به دست آورد اما در منچستریونایتد قادر به این کار نبود. البته این موضوع به معنای این نیست که اسلوت در تیم لیورپول موفق نخواهد بود اما باید در ابتدای کار، کمی انتظارات را از او کاهش داد. تنها یک مشکل وجود دارد؛ هیچ کس مانند کلوپ نخواهد شد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا