آخرین مطلباخبارمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

فوتبال اروپا در انتظار نبرد سنتی لیگ برتر؛ همیشه حساس‌ترین، همیشه بزرگ‌ترین

رقیب سنتی باز هم در شرایطی حساس به یکدیگر برخورد می‌کنند.

رویدادهای بزرگ زندگی آنهایی هستند که ابعاد متداول روزمره را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ آنهایی که زمان و مکان را با ویژگی‌های طبیعی نقض می‌کنند و دنیای موازی خودشان را در طول مدت رخ دادن رویداد برای حاضران ترتیب می‌دهند. برای اهالی بندر لیورپول و همچنین برای مردم شهر صنعتی منچستر، با نزدیک شدن به امروز و به ساعت 8 شب این روز خاص، زمان کند می‌گذرد. بعد زمان، تحت تاثیر رویداد بزرگی است که در انگلیس از این رویداد به عنوان نبرد شمال یاد می‌شود. مهم نیست در کجای جدول ایستاده‌اند و مهم هم نیست برای چه اهدافی در طول فصل می‌جنگند؛ نبرد شمال، میان تیم‌های لیورپول و منچستریونایتد، دنیای موازی خودش را دارد و تحت هر شرایطی و با هر فرمی از 2 تیم حساس‌ترین و جنجالی‌ترین بازی لیگ برتر انگلیس به شمار می‌رود. این یک رویداد بزرگ است. رویدادی که رفتار بعد زمان را طبق ساعت برگزاری‌اش تغییر می‌دهد و مکان ایستادن تیم‌ها در آن اهمیت سابقش را ندارد. برای 90 دقیقه و بیشتر، هیجان خالص فوتبال و تکرار همیشه جذاب تقابل 2 رقیب سنتی فوتبال باشگاهی انگلیس آماده باشید.

 

لیورپول؛ مدعی قهرمانی

سیتیزن‌ها پشت سر هم قهرمانی را به سایر رقبا تعارف می‌کنند. توپچی‌ها هم با شکست در مقابل استون‌ویلا، لیورپول را به سمت صدر جدول لیگ برتر انگلیس هدایت کردند. لیگ منتظر بود که قرمزهای آنفیلد قدم رنجه کنند و بر تخت پادشاهی بنشینند. همه چیز برای کلوپ و لیورپول در شفاف‌ترین نسخه از تصاویر شاد و لذت‌بخش، بازگشته است و شاگردان مرد آلمانی با چنگ و دندان به صدر جدول رسیده‌اند؛ قله‌ای که می‌توانند بر فراز آن به یک جشن قهرمانی دیگر در عصر کلوپ امیدوار باشند. فرم لیورپول هم موید این رویاپردازی است. 9 مسابقه بدون شکست، 7 پیروزی در این مدت، تسلیم نشدن در اتحاد مقابل منچسترسیتی و بازگشت‌های رویایی و پی در پی نشان از تیمی دارند که می‌خواهد دوباره قهرمان شود. تمام این رویاپردازی‌ها امروز در جاده آنفیلد به راه می‌افتد و در خانه تیم ورزشگاهی به همین نام یک سد سنتی و قدیمی را پیش روی خودش می‌بیند. ممکن است لیورپول قهرمان نشود و این امری طبیعی خواهد بود. با این حال صورت غیر طبیعی و تلخ قهرمان نشدن برای لیورپولی‌ها این است که در خانه و در مقابل رقیب دیرینه، منچستریونایتد امتیاز از دست بدهند. کلوپ و پسرانش با خاطره بیش از حد جذاب برد 7 گله فصل قبل به دیدار حریف می‌روند اما می‌دانند این یک داربی بزرگ و هر اتفاقی در آن قابل رخ دادن است. لیورپول فقط برای پیروزی در این میدان بزرگ آماده می‌شود. در سوی مقابل اگر قهرمانی لیورپول به بردن منچستر در آنفیلد آراسته شود، لذتی چند برابر نصیب این تیم و هوادارانش خواهد شد. ابعاد ارزش این مسابقه برای لیورپول هم مثل بعد زمان و مکان بازی، تحت تاثیر حساسیت این رویداد بزرگ هستند و 3 امتیاز فقط یک بهانه برای ارزش‌های بزرگی است که لیورپولی‌ها می‌توانند در جدال حساس امروز به دست بیاورند. برد در مقابل یونایتد ذخیره‌ روحی بی‌مانندی برای قرمزهای آنفیلد تا پایان فصل خواهد بود و چه بهتر اگر یک بار و فقط یک بار دیگر داستان رویایی پیروزی تاریخی فصل قبل برای آنها تکرار شود.

منچستریونایتد؛ تقلای زنده ماندن

با ورود هر مربی بزرگ جدیدی به یک باشگاه بزرگ، صفحات متعددی از برنامه‌های جدید روی میز باشگاه قرار می‌گیرد. این برنامه‌ها که نوعا طولانی‌مدت هم هستند گاهی مثل الکس فرگوسن یک ربع قرن به اجرا در می‌آیند و گاهی مثل قافله شکست خورده جانشینان فرگی به سرانجام خود نمی‌رسند و با برنامه جدیدی جایگزین می‌شوند. برنامه کاری اریک تن‌هاخ در آستانه برداشته شدن از روی میز کار شیاطین سرخ است. فشارها و سایه گزینه‌های جانشینی هر روز و گاهی هر ساعت بیشتر و بیشتر می‌شوند و دنیا را برای مرد هلندی تیره و تار می‌کنند. او می‌گوید باکی از اخراج ندارد و می‌داند سران تیم حمایتش می‌کنند اما شاید هنوز به تاثیرهای فرابعدی بازی در مقابل لیورپول آگاه نیست. تقصیری هم ندارد چرا که در روز شکست تاریخی 7 گله در فصل گذشته همه منچستری‌های روی سکو و پشت میزهای اداره باشگاه حمایتش کردند و متوجه ضربه بزرگ تاریخی به باشگاه بزرگش نشد. این بار برای اخراج تن‌هاخ به تعداد گل‌های بالا در یک شکست مقابل لیورپول هم احتیاجی نیست و تیم او با یک نمایش ضعیف مثل بازی در مقابل بایرن مونیخ حکم اخراجش را در خروجی پرینتر باشگاه قرار خواهد داد. با این حال منچستریونایتد بحران‌زده و گرفتار هم به عنوان یک مجموعه بزرگ‌تر از سرمربی کنونی‌اش و بزرگ‌تر از تمام بازیکنان تحت فشار فعلی، می‌داند همه فشارها و بحران‌های جاری یک بار در طول فصل قابلیت حل شدن و فراموش شدن دارند. یونایتد در جریان لیگ برتر، سالی یک بار به آنفیلد می‌رود و می‌تواند روی ابعاد نامتداول این مسابقه حساب کند. اگر راه نجاتی برای تن‌هاخ و دستیارانش باقی مانده باشد، همین امشب است و اگر میدانی برای ثابت کردن قابلیت‌های کادر فنی شیاطین سرخ داشته باشیم، آنفیلد نام دارد؛ جایی که منچستریونایتد با یک پیروزی، با هر نتیجه‌ای، از گره کور فشار و بحران بیرون خواهد آمد و نفس راحتی می‌کشد. آنها فراموش هم نمی‌کنند و برای جبران شکست تلخ فصل قبل همواره در حال رویاپردازی هستند. این مسابقه‌ای است که اریک تن‌هاخ باید در آن هر چه توان فنی، هوش، نبوغ و قابلیت هدایت و رهبری دارد، رو کند و تیمش و خودش و شغلش را نجات دهد. لیورپول صدرنشین یک تهدید بزرگ در مسیر اخراج سرمربی یونایتد خواهد بود اما بردن این لیورپول هم به همان اندازه یک فرصت تلقی می‌شود. منچستریونایتد چاره‌ای به جز بردن رقیب سنتی در خانه‌اش ندارد و مثل همیشه بازی‌های سخت این فصل، هواداران شیاطین سرخ منتظر ارائه یک نمایش خاص، متفاوت و تغییر کرده و پویا از سوی شاگردان تن‌هاخ هستند. اگر نمایش یونایتد بدون تغییری نسبت به گذشته در آنفیلد روی صحنه برود، باید منتظر جدی شدن مذاکرات با مردان دیگری به عنوان سرمربی جدید منچستریونایتد باشیم. جدال پیش رو برای منچستر و سرمربی‌اش در کامل‌ترین صورت تعریف شده، جدال مرگ و زندگی نام دارد.

سابقه رویارویی

بازی‌های اخیر 2 تیم در سال‌های گذشته از برتری لیورپولی‌ها و تاخت و تاز محمد صلاح حکایت دارد و تاریخ طولانی‌تر این مسابقه، برتری منچستریونایتد را به تصویر می‌کشد. در لیگ برتر انگلیس، هیچ تیمی بیشتر از منچستر موفق به بردن لیورپول نشده و در هیچ کجای دنیا نیز هیچ تیمی نتوانسته در این تعداد بازی بر قرمزهای آنفیلد غلبه کند. حتی فاصله منچستر با دومین تیم در این جدول آنقدر زیاد است که به این زودی هیچ تیمی در دنیا قادر نخواهد بود این عنوان محبوب شیاطین سرخ را از آنها بگیرد. بنابراین و با وجود فرم خوب لیورپول در سال‌های گذشته، دست یونایتد هم برای این مسابقه خالی نیست و با تکیه بر تاریخ پر از پیروزی مقابل میزبان امشبش به میدان می‌رود. بررسی تاریخ این مسابقه و سوابق تقابل‌های 2 تیم هم ابعاد متداول را برنمی‌تابد و قابی بیشتر از این نوشته را می‌طلبد. به همین مقدار بسنده می‌کنیم که محمد صلاح با 12 گل زده، بهترین گلزن تاریخ داربی شمال نام دارد. فارغ از این آمار و قیاس، باید اعتراف کرد این جدال قدیمی و سنتی بخشی از هویت 2 باشگاه درگیر در آن به شمار می‌رود. آنها حتی اگر در دسته‌های پایین‌تر فوتبال باشگاهی انگلیس هم به مصاف هم بروند، باز هم یک اروپا بیننده خواهند داشت. منچستریونایتد و لیورپول باز هم سمت و سوی لنزهای دنیای فوتبال و مسیر قلم نویسندگان فوتبالی را با موج تقابل تاریخی خودشان همسو می‌کنند. فوتبال اروپا امشب در یک نقطه متمرکز است و برای 90 دقیقه و بیشتر هیچ چیزی مهم‌تر از اتفاقات جاری در ورزشگاه آنفیلد نخواهد بود.

گروه نرم افزاری ماهور

 

فرم 2 تیم در 5 بازی گذشته لیگ

لیورپول

برد مقابل کریستال پالاس، برد مقابل شفیلدیونایتد، برد مقابل فولام، تساوی مقابل منچسترسیتی، برد مقابل برنتفورد.

12 گل زده، 5 گل خورده، حداقل 3 گل زده در 2 بازی و 2 کلین‌شیت.

 

منچستریونایتد

باخت مقابل بورنموث، برد مقابل چلسی، باخت مقابل نیوکاسل، برد مقابل اورتون، برد مقابل لوتون تاون.

6 گل زده، 5 گل خورده، 2 بازی بدون گل زده و 2 کلین‌شیت.

50 / 100

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا