آخرین مطلباخبارمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

پایان غم‌انگیز ستاره‌ای که ژاوی را ناامید کرد

جدایی عثمان دمبله از بارسا شوک بزرگی به خصوص برای ژاوی است. بازیکنی در آستانه جدایی قرار دارد که به لطف ژاوی توانسته بود اعاده حیثیت کند.

تابستان سال ۲۰۱۷ بود که نیمار تصمیم به جدایی از بارسلونا گرفت و راهی پاری‌سن‌ژرمن شد. از دست دادن ستاره برزیلی یک فقدان بزرگ برای بارسا به حساب می‌آمد؛ موضوعی که باعث شد آن‌ها در پی جذب جانشینی برای فوق‌ستاره برزیلی‌شان باشند. از طرف دیگر عثمان دمبله بعد از یک فصل حضور فوق العاده در دورتموند ساز جدایی کوک کرده بود و همین امر نیز باعث شد باشگاه بارسلونا برای جذب او اقدام کند.

در ابتدای امر دو باشگاه بر سر قیمت انتقال به توافق نرسیدند؛ موضوعی که باعث شد ستاره فرانسوی دست به اعتصاب بزند و در تمرینات زنبور‌ها شرکت نکند.

 

اصرار زیاد دمبله به جدایی و از سمت دیگر نیاز بارسلونا برای جذب جانشین برای نیمار باعث شد که در نهایت این انتقال در تابستان ۲۰۱۷ و با مبلغ ۱۰۵ میلیون یورو به علاوه 40 میلیون یورو پاداش ها نهایی شود. بعد از انتقال ستاره فرانسوی به بارسا بسیاری گمان می‌کردند که دمبله در کنار مسی و سوارز مثلث خوفناک دیگری را مانند MSN، مسی، سوارز، نیمار، تشکیل خواهد داد، اما مصدومیت‌های متوالی این جوان فرانسوی باعث شد که او در چند فصل بازی‌های زیادی را از دست بدهد. 

گروه نرم افزاری ماهور

عثمان دمبله تنها چند ماه پس از پیوستن به بارسلونا از ناحیه همسترینگ دچار مصدومیت شد؛ اتفاقی که باعث شد او از ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۷ تا یک ژانویه ۲۰۱۸ به دور از میادین باشد. به عبارتی او ۱۰۶ روز از تمرینات گروهی بارسا دور بود و ۲۰ بازی این تیم کاتالان را نیز از دست داد. ستاره فرانسوی بارسا در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۸ به تمرینات گروهی این تیم بازگشت، اما تنها دو هفته بعد دچار یک مصدومیت عضلانی جدید شد؛ اتفاقی که باعث شد او تا ۱۰ فوریه ۲۰۱۸ و به مدت ۲۶ روز دور از میادین باشد و هفت بازی آبی‌واناری‌ها را از دست بدهد. شروع بدتر از این مگر ممکن بود؟

دمبله در ادامه بازهم مصدومیت‌های زیادی را تجربه کرد با این حال او بالاخره با تغییر روش زندگی و تمرینات بدنسازی مستمر توانست راه فرار از مصدومیت‌ها را پیدا کند. ازدواج هم به او کمک کرد تا در دو فصل اخیر بتواند بیشتر از همیشه برای بارسا به میدان برود اما قطعا ورود ژاوی به بارسا از نوامبر 2021 نقش اساسی در تحول دمبله داشت.

 

ژاوی روی حفظ این ستاره تاکید داشت و توانست از دمبله بازیکنی دیگر بسازد. مهره‌ای کلیدی که غیبتش در بازی‌های بارسا کاملا مشهود بود اما پایان داستان دمبله در بارسلونا نزدیک است؛ هر اندازه هم که برای ژاوی بازیکن مهمی باشد.

بله، آنچه بد شروع می‌شود معمولاً بد هم پایان می‌یابد. با عثمان دمبله، مذاکرات عجیبی در تابستان گذشته انجام شد که با تمدید کوتاه مدت دو ساله با ریسک جدایی او در این تابستان، به پایان رسید. این بازیکن مجبور شد برای ماندن از پول زیادی صرف نظر کند، اما بارسا هم عملا بند فسخ 50 میلیون یورویی‌ای برای او در نظر گرفت که 25 تای آن برای فوتبالیست بود. بند فسخی که بالاخره راه فرار او را باز کرد. 

 

بارسا مطمئن بود که می‌تواند او را حفظ کند و حتی با او همین تابستان تمدید کند، اما پاری سن ژرمن، بله همان مزاحم همیشگی، کار انتقال او را نهایی کرد.

از زمان ورود دکو به باشگاه (مدیر ورزشی)، او چند بار در مورد وضعیت غیرعادی دمبله هشدار داده بود. دکو خود فوتبالیست سطح بالایی بود و دنیای فوتبال و قهرمانان آن را می‌شناسد. برای او کاملاً واضح بود که بارسا در شرایط کاملاً مخاطره آمیزی با بازیکن فرانسوی قرار دارد. هرچقدر هم که بازیکن و ایجنتش روی ماندن تاکید داشتند، همیشه احتمال جدایی وجود داشت و این چیزی است که الان اتفاق افتاده است. بارسا سال گذشته به هر قیمتی می‌خواست دمبله را حفظ کند، اما واضح است که با او توافق بد و خطرناکی صورت گرفت. یک قرارداد دو ساله با بند فسخ مضحک که هر باشگاه بزرگی را برای جذب او وسوسه می‌کرد.

انتقال هنوز رسمی نشده اما پاری سن ژرمن تا آخر کار را رفته و وقتی آنها با همه وجود برای جذب بازیکنی پیش می‌روند، عملا غیرممکن است که نتوانند به آن برسند. بارسلونا می‌تواند به جنگ برود، اما اگر خود دمبله می‌خواهد برود، بهترین کار این است که بارسا حداکثر استفاده را از آن ببرد. زندگی ادامه دارد و بارسا باید سعی کند بهترین جایگزین را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بخرد.

دمبله روی دست بارسا هزینه زیادی گذاشت و زمانی که عملکردش رو به بهبود بود و تبدیل به ستاره‌ای مهم شد، ساز جدایی سر داد. شاید باید زودتر مسیرها از هم جدا می‌شد تا از پایانی چنین غم انگیز و ناگهانی جلوگیری شود. دمبله نگذاشت لذت برتری 3-0 ال‌کلاسیکو برای هواداران بارسا به یک روز هم برسد. خداحافظ آقای دمبله.

61 / 100

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا