آخرین مطلباخباربازی هاداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

سفر به یک دهه قبل؛ زمانی که زور کلوپ به یوپ هاینکس نرسید!

10 سال از زمان برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپای فصل 2012/13 می‌گذرد.

نزدیک به 10 سال از زمان برگزاری فینال لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۲/۱۳ می‌گذرد و در این 10 سال اتفاقات زیادی در جهان افتاده است؛ از آن زمان نلسون ماندلا رهبری آزادی خواه قاره آفریقا درگذشت، محمد مرسی از خیال ریاست جمهوری مصر گذر کرد، مسی قهرمان جهان شد، رونالدو به عربستان رسیدو چارلز سوم به پادشاهی بریتانیا دست یافت! البته فوتبال هم دچار تغییر و تحولات زیادی شده و اکنون به سراغ تغییرات تیم دورتموند در فینال ومبلی می‌رویم.

 

رومن وایدنفلر

مرد شماره یک وستفالن که از سال ۲۰۰۲ جز بوروسیا دورتموند در تیم دیگری بازی نکرده است. او پس از به پایان رسیدن فوتبالش تصمیم گرفت وارد حوزه مدیریت شود و اکنون به عنوان نماینده دورتموند باشگاه مورد علاقه‌اش فعالیت می‌کند.

 

متس هوملس

مدافع باتجربه فوتبال آلمان که در آن زمان ۲۳ سال بیشتر سن نداشت، پس از مدتی حضور در بایرن مونیخ در سال ۲۰۲۰ تصمیم گرفت به سیگنال ایدونا پارک بازگردد.

گروه نرم افزاری ماهور

 

نون سوبوتیچ

دوران حضور این مدافع صربستانی در دورتموند چندان تداوم نداشت و پس از انتقال قرضی به کلن در فصل ۲۰۱۶/۱۷، به سن اتین فروخته و در فرایند بازگشت یونیون برلین به بوندس‌لیگا دوباره مسافر آلمان شد.

 

او پس از جدایی از دورتموند به لجبار هر سال راهی تیم جدیدی شده و پس از حضور یک سال در ترکیه و اتریش در سال ۲۰۲۲ برای همیشه کفش هایش را آویخت.

 

مارسل اشملزر

او که در زمره بازیکنان وفادار فوتبال قرار می‌گیرد، 17 فصل برای دورتموند بازی کرد اما مصدومیت درجه یک از ناحیه زانو همان اتفاقی بود که می‌توانست مدافع کناری دورتموند را از استارت زدن در جناحین دور و او را به خداحافظی از فوتبال نزدیک کند.

 

لوکا پیشچک

دیگر مدافع کناری یورگن کلوپ در آن بازی پس از 12 فصل بازی در بوروسیا دورتموند به گوچالکوویتس لهستان، باشگاه کودکی‌اش برگشت. البته این باشگاه که اکنون در دسته 3 فوتبال لهستان فعالیت می‌کند توسط پدرش مدیریت می‌شود و انتظار می‌رود به زودی او هم پایان فوتبالش را اعلام کند.

 

اسون بندر

هافبک میانی دورتموند در فینال ومبلی اگرچه قصد داشت از فوتبال خداحافظی کند اما در تصمیمی ناگهانی همراه با برادرش نظرش تغییر کرد و راهی برنبورگ یکی از تیم های محلی آلمان شده است.

 

البته او در کنار فوتبال بازی کردن، مدتی است وارد حرفه مربیگری شده و در تیم زیر 16 ساله آلمان مشغول مربیگری است. در آینده‌ای نه چندان دور او و برادرش را در قامت مربیگری تماشا خواهیم کرد.

ایلکای گوندوگان

هافبک ترک تبار دورتموند که در زمان برگزاری فینال، 21 سال بیشتر نداشت در حال حاضر همراه با سیتیزن‌ها تلاش می‌کند تا بار دیگر حضور در یک فینال اروپایی را تجربه کند و خاطرات تلخ خودش را به دست فراموشی بسپارد.

 

کوین گروشکروتس

از معدود بازیکنانی است که هیچ کس او را در خاطر ندارد و اگر چه همراه با تیم ملی آلمان قهرمان جهان شده اما هیچ کس انتظار شنیدن همچین نامی را ندارد.

او بعد از سال ۲۰۱۵ مسافر استانبول شد و به گالاتاسرای پیوست. دوران اقامت این بازیکن در ترکیه دوام نداشت و مجددا به آلمان بازگشت تا برای اشتوتگارت به میدان برود. او پس از یک سال حضور در این تیم بازیکن دارمشتات شد اما در آخر تصمیم گرفت از فوتبال خداحافظی کند و وارد حرفه مربیگری شود. کوین در این زمینه هم چندان موفق نبوده و پس از نشستن بر روی نیمکت 2 تیم از اوبرلیگا این روزها بیکار است.

 

روبرت لواندوفسکی

برای ستاره لهستانی جهان فوتبال، شکست در فینال ومبلی، سرآغازی برای موفقیت های متوالی‌ بود. او در تمام این سال‌ها به افتخارات زیادی دست یافت و پس از یکه تازی در آلمان آن هم با پیراهن بایرن مونیخ، به عنوان اصلی ترین تکه از پازل ژاوی به نوکمپ رفت تا دوران جدیدی را در بلوگرانا بنویسد.

 

یاکوب بلاژیکوفسکی

او که در کنار نام‌هایی چون کرژیستوف پیونتک، سوکراتیس پاپاستاتوپولوس، گژگوژ کریخوویاک و خویچا کواراتسخلیا در زمره اسامی سخت فوتبال قرار می‌گیرد، پس از فینال ومبلی جایگاه ثابت خود را از دست داد. یاکوب به نیمکت فرستاده شد و پس از مدتی به صورت قرضی به ویولا ملحق شد اما چندان موفق نبود و پس از بازگشت به آلمان، به ولفسبورگ پیوست، با این حال مشخص شد جایی در فوتبال آلمان ندارد و باید به زادگاهش برگردد. در نتیجه راهی ویسلاو‌ کراکوف شد تا در آنجا هم شاهد سقوط تیم بچگی‌اش به سطح دوم لهستان باشد!

 

مارکو رویس

از مرد شیشه‌ای وست فالن تنها باید همین را نوشت که او در این مدت شاهد رفت و آمد بازیکنان زیادی بوده اما به دورتموند وفادار مانده و آن طور که مشخص است در پایان با پیراهن زرد دورتموند از فوتبال خداحافظی می‌کند.

61 / 100

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا