آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

گلایه قلعه‌نویی از انتخاب داور کویتی؛ (AFC) پاسخگو باشد!

امیر قلعه‌نویی به همراه سعید عزت‌اللهی در نشست خبری پیش از دیدار با تیم ملی ایران مقابل قطر حضور یافتند.

مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا 2023 در شرایطی برگزار می‌شود که فردا (چهارشنبه) قرار است تیم‌های ملی ایران و قطر به مصاف هم می‌روند. تیم ملی ایران بعد از صعود مقتدرانه از مرحله گروهی، توانست در ضربات پنالتی مقابل سوریه به پیروزی برسد و ژاپن را هم در مرحله یک‌چهارم نهایی با ارائه نمایشی تهاجمی و زیبا شکست داد تا به جمع 4 تیم برتر قاره آسیا راه یابد. شاگردان امیر قلعه‌نویی فردا (چهارشنبه) باید به مصاف قطر بروند و امیدوارند بتوانند به مرحله فینال صعود کنند.

 

امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی ایران امروز در نشست خبری پیش از بازی با قطر حضور یافت و همراه او، سعید عزت‌اللهی هافبک تیم ملی هم در این نشست حضور یافت. قلعه‌نویی در صحبت‌هایش با اشاره به موفقیت تیم ملی در مرحله قبلی، گلایه‌هایی را نسبت به تصمیمات کنفدراسیون فوتبال آسیا در زمینه انتخاب داور و البته برنامه‌ریزی رقابت‌ها مطرح کرد. سرمربی تیم ملی ایران با تمجید از شاگردانش ابراز امیدواری کرد که آن‌ها بتوانند به مرحله فینال راه پیدا کنند.

 

انتقاداتی شد که منصفانه نبود

قلعه‌نویی در آغاز صحبت‌هایش در نشست خبری پیش از بازی گفت: «بازی در این مرحله حساس‌ترین بازی است. زحمات ۵ بازی گذشته در این بازی است که به نتیجه می‌رسد. بعد از بازی با ژاپن با بازیکنان صحبت کردیم که شما در دوره‌های گذشته هم به این مرحله رسیده بودید پس فراموش کنید و به بازی با قطر فکر کنید؛ قطری که دوره قبل قهرمان شده است. خوشبختانه بازیکنان شرایط حساس را درک کرده‌اند و فعل خواستن را می‌خواهند صرف کنند؛ کاری که در بازی با ژاپن و بازی‌های گذشته هم انجام دادند. البته انتقاداتی هم شد که منصفانه نبود».

گروه نرم افزاری ماهور

 

سرمربی تیم ملی ایران با اشاره به شرایط تیمش در جدال قبلی برابر ژاپن گفت: «یک موقع شما بد بازی می‌کنید،‌ موقعیت ایجاد نمی‌کنید و ساختار دفاعی ضعیفی دارید، نقد درست است اما برای ما اینطور نبود. در بازی قبل، پیش از این که از ژاپن گل بخوریم، به ژاپن موقعیت ندادیم و حتی ما دو موقعیت خوب داشتیم. ما در برنامه خود که خارج کردن هافبک‌های ژاپن بود، موفق بودیم. قطر سرمایه‌گذاری زیادی داشته و میزبان هم است. ما هم تغییراتی در تیم ایجاد می‌کنیم و یقین داریم مهره‌های جدید هم بهترین عملکردشان را خواهند داشت».

 

می‌خواهیم بعد از چند دهه به فینال برویم

امیر قلعه‌نویی درباره مشکلات به‌وجود آمده برای تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا توضیح داد: «بخشی از سوال شما را باید (AFC) پاسخ دهد. ما از برنامه‌ریزی مسابقات خیلی ضرر کردیم و برای بازی با ژاپن هم زیر ۷۲ ساعت استراحت کردیم. در تصمیمات داوری هم (VAR) برای ما مهربان نبود و در یک صحنه داور می‌توانست در بازی با ژاپن صحنه را نگاه کند. در بحث داور فردا هم چون من در بحث فنی هستم، نباید ورود کنم. با این حال چون کشورهای و قاره‌های دیگر نگاه می‌کنند، عدالت رعایت خواهد شد چرا که فوتبال یک شعار با عنوان فیرپلی و بازی جوانمردانه دارد. باید از (AFC) بپرسید که چرا این کارها را کردند».

قلعه‌نویی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت فنی تورنمنت اردن گفت: «سوال شما را در دو بخش جواب می‌دهم. در تورنمنت اردن که انتقادات زیادی شد باید بگویم که سه تیم از آن چهار تیم در نیمه نهایی حضور دارند. یک مربی بود که می‌گفت بعضی بازی‌ها برای بازیکن است. من بعد از کنفرانس به بازیکنانم گفتم که ما باید به فکر بازی با قطر باشیم‌ و بازی ژاپن را فراموش کنیم. پس بازی با قطر در تورنمنت اردن را فراموش کرده‌ایم. من از بازیکنانم خواستم که هم باکیفیت‌تر، هم دونده‌تر و هم جنگنده‌تر از بازی ژاپن به مصاف قطر بروند. می‌خواهیم بعد از چند دهه به فینال برویم. من به اعتقاد دارم که این کار را می‌توانیم بکنیم. من همیشه گفتم که مهم‌ترین مشکل ما بازیکنان هستند، اگر روز خوبشان باشد ما می‌توانیم ببریم. رفتار مهدی طارمی هم اتحاد را در تیم نشان داد».

 

به بازیکنانم گفتم به خودتان و توانایی‌هایتان اعتقاد داشته باشید

سرمربی تیم ملی ایران درباره برنامه تیمش برای مهار اکرم عفیف پاسخ داد: «هر بازی شرایط خاص خودش را دارد. عمق تاکتیکی تیم ما براساس قدرت تیمی خودمان و حریف است. مثلا در بازی با ژاپن به جای احسان حاج صفی از میلاد محمدی استفاده کردیم. انتقاداتی هم شد ولی ما براساس تیم حریف تغییراتی در تیم‌مان خواهیم داشت. بخش دیگر هم به خاطر نزدیکی بازی‌هاست که باید تغییراتی بدهیم. من از ابتدای مسابقات هم گفتم که گروه بازیکنان ما اختلاف کمی با یکدیگر دارند. شما دیدید که تغییرات ما در بازی با ژاپن مانند امید ابراهیمی جواب داد. در بازی با قطر به خاطر قدرت قطر و خستگی بازیکنان تغییراتی خواهیم داشت که فردا متوجه خواهید شد».

 

امیر قلعه‌نویی با بازخوانی اتفاقات رخ داده در دوئل با ژاپن گفت: «در بین دو نیمه بازی ژاپن و پنالتی جهانبخش باید بگویم که همه چیز در تمرینات و آنالیزها مشخص شده است. قرار بود پنالتی را کنعانی‌زادگان بزند اما در آن لحظه کریم انصاری‌فرد گفت که جهانبخش بزند. در بازی با ژاپن گروه آنالیز به صورت آنلاین از روی سکوها به ما مواردی اعلام کرد. من بین دو نیمه دو مطلب فنی به بازیکنان گفتم که البته بیان آن از حوصله نشست خبری خارج است. به آنها گفتم به خودتان و توانایی‌هایتان اعتقاد داشته باشید و در ۹۰ دقیقه ببریم. ما با خارج کردن سه نفر از جریان بازی به اهدافمان رسیدیم. همچنین مربی‌ای در فوتبال ایران موفق است که صداقت داشته باشد و با عشق کار کند».

 

آقای گل‌محمدی توانایی مربیگری در اروپا دارد

قلعه‌نویی با دفاع از دستیاران و شاگردانش توضیح داد: «ما یکسری رفتارها را برای بازیکنان تعیین کردیم که خوشبختانه بعد از بازی با روسیه به شناخت رسیدیم. لطفا نگاه‌ها را عوض کنید و به جوانان اعتماد داشته باشید. اینکه ما ایرانی‌ها یکدیگر را تخریب کنیم به جامعه‌مان کمک نمی‌کند. من می‌گویم اگر قرار است از تیم‌ملی انتقاد شود، با صداقت انجام شود. ما کادر نخبه‌ای در اختیار داریم. مثلا آقای کمانگری که مقاله‌ای نوشت که فیفا از آن تشکر کرد اما به آن پرداخته نشد. کادر ما تلاش زیادی کرده است».

 

امیر قلعه‌نویی با حمایت از مربیان ایرانی گفت: «مثلا آقای گل‌محمدی توانایی مربی‌گری در اروپا دارد. وقتی او با آن شرایط به فینال لیگ قهرمانان رسید مشخص است که توانایی بالایی دارد پس نگاه‌ها نسبت به مربی ایرانی را تغییر دهید. می‌خواهم بگویم در هر کاری صداقت داشته باشید. در مربی‌گری اگر صداقت داشته باشید، بازیکن با دل و جان برایتان بازی می‌کند. فقط من در یک برهه از مربی‌گری‌ام صداقت ندیدم که مربوط به دوره‌ای از استقلال بود که بعدا راجع به آن صحبت می‌کنم. موردی که من گفتم مربوط به تمرکز بازیکنان بود که از بین رفته بود».

سرمربی تیم ملی ایران درباره نسل فعلی فوتبال ایران گفت: «فوتبال مانند زندگی است. فرصت هم مثل ابر بهاری است که باید از آن استفاده کنید. برای برخی از آنها ممکن است دیگر این مرحله تکرار نشود پس باید به نحو احسن از آن استفاده کنند. من به بازیکنانم گفتم که شاید این فرصت آخرشان باشد. الان بازیکنان ما در جایگاهی حضور دارند که می‌توانند بعد از چهار دهه به فینال برسند. این یک فرصت تاریخی است. ابر بهاری همین است. اگر شما زیر ساخت‌های خوبی داشته باشید از آب‌های سطحی استفاده می‌کنید و ذخیره می‌کنید. امیدوارم بعد از بازی قطر همه خوشحال باشیم».

 

برای ما علامت سوال است که چرا داور عرب برای بازی گذاشتند!

سعید عزت‌اللهی هم درباره دیدار با قطر گفت: «در ابتدا جا دارد از کشور قطر به خاطر برگزاری این جام تشکر کنم که بعد از جام جهانی این تورنمنت را برگزار کردند. جا دارد به خاطر صعودشان به نیمه‌نهایی تبریک بگویم. قطر به خاطر امتیاز میزبانی و مدافع عنوان قهرمانی بودن،‌ انگیزه بالایی دارد. ما کاملا به آنها احترام می‌گذاریم و می‌دانیم بازی سختی خواهیم داشت. ما دوره قبل هم به نیمه‌نهایی رسیدیم و می‌دانیم این مرحله چقدر سخت است. بازی ژاپن با همه شیرینی‌ای که داشت برای ما تمام شده و ما فردا می‌خواهیم با تمام وجودمان مقابل قطر بازی کنیم و برای مردممان بجنگیم و موجبات شادی را فراهم کنیم».

 

عزت‌اللهی با اشاره به فشردگی مسابقات و داور کویتی گفت: «چند مورد وجود دارد. اول زمان استراحت که به بازیکنان فشار زیادی وارد کرد و کار بازیکنان و کادر پزشکی را سخت کرد و نکته بعدی، برای ما علامت سوال است که چرا داور عرب برای بازی گذاشتند؟ این عجیب است چون قطر یکی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است. اینها مواردی است که ما انتظارات بیشتری داشتیم و امیدواریم در آینده به آن فکر شود. با این حال ایران دارای یک کادر حرفه‌ای است که با تمرکز کامل وارد زمین می‌شود و هدف ما پیروزی مقابل قطر و شاد کردن دل مردم‌مان است».

 

هافبک باتجربه تیم ملی ایران در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره تجربه بالای تیم توضیح داد و گفت: «مانند آقای قلعه‌نویی، ما هم تجربه تورنمنت‌های گذشته را داریم و اگر بخواهیم در باد پیروزی بخوابیم، لطمه می‌بینیم. بازی با ژاپن تمام شده و ما از دیروز که ریکاوری کردیم و تمام توان و تمرکزمان برای بازی با قطر است. همچنین جلسه آنالیزی داشتیم و اشتباهات بازی با ژاپن را بررسی کردیم تا در بازی با قطر بتوانیم دل مردم را شاد کنیم».

55 / 100

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا