آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

رکورد جهانی پله: تنها کسی که سه جام جهانی دارد

پله با سه قهرمانی جام جهانی به عنوان پرافتخارترین بازیکن این مسابقات در طول تاریخ شناخته می‌شود.

پله تاریخ فوتبال برزیل است. رکوردها و جوایز بیشماری که در دوران حرفه ای طولانی خود دریافت کرد، این برزیلی را به یک افسانه تبدیل کرد. به حدی که امروزه نمی توان عظمت کانارینا (لقب تیم ملی برزیل) را بدون چهره ستاره فقید برزیلی تصور کرد.

پله در چهار جام جهانی (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۶۶ و ۱۹۷۰) شرکت کرد و در سه جام جهانی (۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰) قهرمان شد و به عنوان فوتبالیستی با بیشترین قهرمانی، نام خود را تا ابد جاودانه کرد. او این کار را به تنهایی انجام نداد، بلکه با نام های بزرگ تاریخ فوتبال مانند ماریو زاگالو، گارینچا، دیدی، واوا، نیلتون سانتوس، دژالما سانتوس، ریولینو یا توستائو هم در دوره درخشان تاریخ سلسائو حضور داشتند اما بدون شک پله چهره ای بود که در حداقل دو جام جهانی ۱۹۵۸ و ۱۹۷۰ بیشترین نقش را ایفا کرد.

در سال ۱۹۶۲ او فقط توانست دو بازی انجام دهد که در آنها یک گل به ثمر رساند و سپس مقابل چکسلواکی مصدوم شد. او مدال سال ۱۹۶۲ را در اختیار نداشت تا اینکه در سال ۲۰۰۷ فیفا مدال قهرمانی آن مسابقات را به او داد؛ در آن زمان این مدال فقط به فوتبالیست هایی تعلق می‌گرفت که در فینال بازی می‌کردند.

نمایش او در جام ۱۹۶۲ با قهرمانی‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۷۰ در تضاد کامل بود. در سال ۱۹۵۸، پله خود را به جهانیان نشان داد و تبدیل به یک فوق ستاره شد. در سن ۱۷ سالگی، او به همراه گارینچا در اعطای اولین قهرمانی تاریخ جام جهانی به کشور آمریکای جنوبی همه کار کردند و شروع کننده قهرمانی‌های پرافتخارترین تیم جام جهانی لقب گرفتند.

پله در سال ۱۹۵۸ در ورزشگاه‌های سوئد در اولین جام جهانی تلویزیونی اروپا ظاهر شد و ثابت کرد که یک ستاره واقعی است. در سال ۱۹۶۲ با مصدومیتی روبرو شد که پس از بازی دوم او را از جام خارج کرد اما در سال ۱۹۷۰ عملکردی را از خود نشان داد که آن جام به عنوان جام جهانی پله شناخته شد.

او که از قبل ستاره شده بود، این بار نقش یک فوق ستاره را ایفا کرد. پس از جام جهانی ۱۹۶۶ که برزیل در مرحله اول شکست خورد، پله می‌خواست انتقام بگیرد و چهار سال بعد به خواسته‌اش رسید.

تقریباً ۳۰ سال سن داشت و در بالاترین نقطه دوران حرفه ای خود ، در آنجا درس گلزنی داد (۴ گل) و در فینال، یک گل و دو پاس گل را ثبت کرد تا با قهرمانی از فوتبال ملی برود. حالا برزیل در سوگ بهترین گلزن تاریخ خود (۷۷ گل) نشسته که سه جام جهانی را بالای سر برد و بعید است به این زودی‌ها کسی به گرد پایش هم برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا