آخرین مطلباخبارداغمحبوبمهمترین اخبار روز
موضوعات داغ

هشتمین بازگشت در تاریخ تیم ملی؛ باز هم مربی تکراری

امیر قلعه‌نویی هشتمین مربی است که پس از یک دوره مربیگری در تیم ملی، مجدداً سرمربی تیم ملی شده است.

امیر قلعه‌نویی که سابقه ۲۱ بازی مربیگری در تیم ملی را دارد، دوباره به این سمت منصوب شد. فدراسیون فوتبال پس از آنکه کارلوس کی‌روش را که قبلاً سرمربی تیم ملی بوده برای جام‎جهانی دوباره به کار گرفت، این‌بار این تجربه را با قلعه‌نویی تکرار کرد. این مربی قبلاً سرمربی تیم ملی در جام‌ملت‌های آسیا ۲۰۰۷ بود و حالا برای هدایت تیم ملی در این مسابقات انتخاب شده است.

 

موفق مثل برانکو

برانکو ایوانکوویچ در ۲ دوره سرمربی تیم ملی بوده، برانکو پس از مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و در ۱۲ بازی به ۴ برد دست یافت و آمار ۲۵ درصد پیروزی داشت. پروفسور بعد از مقطعی کوتاه که همایون شاهرخی سرمربی تیم ملی بود، دوباره به پست خود بازگشت و عملکردی به مراتب موفق‌تر داشت و در ۷۱ درصد مسابقات به پیروزی رسید.

 

جلال طالبی هم از جمله دیگر مربیانی است که در بازگشت به تیم ملی آمار بهتری داشت. این مربی قبل از جام‌جهانی ۱۹۹۸ سرمربی تیم ملی شد. او در ۴ بازی یک پیروزی به دست آورد که این یک برد یکی از مهم‌ترین بردهای تاریخ تیم ملی و اولین پیروزی ایران در تاریخ جام‌جهانی بود که برابر آمریکا حاصل شد. طالبی در آستانه جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰ دوباره سرمربی تیم ملی شد و در ۴۵ درصد بازی‌ها به پیروزی رسید.

 

بازگشت پر حرف و حدیث کی‌روش 

کارلوس کی‌روش یکی از موفق‌ترین مربیان تاریخ تیم ملی است. این مربی در مقطع اول مربیگری خود در تیم ملی رکورد بیشترین تعداد بازی مربیگری در تیم ملی را شکست و در ۶۲ درصد بازی‌ها به پیروزی رسید. کی‌روش اما در بازگشت به تیم ملی نتوانست موفقیت گذشته را تکرار کند. او در بازه دوم مربیگری خود در ۴۳درصد مسابقات پیروز شد.

 

پرویز دهداری هم از جمله مربیانی است که در ۲ دوره سرمربی تیم ملی بوده است. این مربی در ۴ بازی در اوایل دهه ۷۰ میلادی سرمربی تیم ملی بود که آمار ۷۵ درصد پیروزی ثبت کرد. این مربی در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ و جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۸ هم در راس کادر فنی تیم ملی بود که میزان برد تیم ملی به ۴۰ درصد کاهش یافت.

 

محمود بیاتی در دوره اول مربیگری خود در تیم ملی، روزهای تاریخی را رقم زد. این مربی در ۴ بازی ایران در جام ملت‌های آسیا ۱۹۶۸ سرمربی تیم ملی بود که با پیروزی در هر ۴ مسابقه اولین قهرمانی ایران در این مسابقات به‌دست آمد. این مربی مجدداً در المپیک ۱۹۷۲ و مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ سرمربی تیم ملی بود که در آن مقطع در ۵۰ درصد مسابقات به پیروزی دست یافت.

 

مربیانی‌ با بازگشت های کوتاه مدت 

حسین صدقیانی اولین مربی رسمی تیم ملی ایران است که طولانی‌ترین مدت مربیگری در تیم ملی را دارد. این مربی در مقطع اول مربیگری خود حدود ۱۰ سال سرمربی تیم ملی بود تا مصطفی سلیمی سرمربی تیم ملی شد. این مربی در بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ سرمربی تیم ملی شد و در ۲ بازی شکست خورد.

 

حسین فکری از جمله مربیان مشهور در سال‌های آغازین فوتبال در ایران است. این مربی ۳ سال سرمربی تیم ملی بود ولی در بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶، گئورگی سوچ سرمربی تیم ملی شد. پس از این بازی‌ها فکری دوباره به تیم ملی بازگشت و ۲ بازی سرمربیگری کرد.

 

در تاریخ تیم ملی هم بازگشت نافرجام هم به‌چشم می‌خورد. محمد مایلی‌کهن که در جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ و مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۹۸ روزهای به یادماندنی در تیم ملی پشت سرگذاشت، در مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۰ جانشین علی دایی شد ولی پس از پشت سرگذاشتن چند روز جنجالی مجبور به کناره‌گیری از تیم ملی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا